Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
17.12.2023 | Czytano: 307

Przepis na świąteczny chleb

Stowarzyszenie Lipnickie Dary Natury z Lipnicy Górnej w powiecie bocheńskim w ramach projektu „Sami chleb pieczemy, ideę Zero Waste stosujemy!” dzieli się z nami przepisem na pyszny i zdrowy chleb orkiszowy na drożdżach.

Przepis jest banalnie prosty, w zasadzie każdy w domowych warunkach może przygotować znakomite pieczywo na świąteczny stół, ale i nie tylko.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Lipnickie Dary Natury niedawno zakończyło cykl warsztatów plenerowych na Targu Pietruszkowym w Krakowie. Warsztaty dobitnie pokazały, że Polki i Polacy chcą sami piec chleb, a przy tym rośnie zainteresowanie ideą Zero Waste. Według danych GUS, w Polsce marnujemy ok. 4,8 mln ton żywności rocznie. Najczęściej wyrzucamy właśnie pieczywo. Dodajmy, że przeciętny Polak wytworzył średnio 355 kg odpadów komunalnych w 2022 roku.

Dlatego zakupy prosto od lokalnych producentów albo samodzielny wypiek są dobrymi metodami, aby ograniczanie odpady, opakowania z produkcji masowej oraz ślad węglowy ze względu na eliminację transportu na duże odległości.

Przepis na chleb orkiszowy na drożdżach:

Składniki na 2 bochenki:

800 g mąki orkiszowej
2 łyżeczki soli
1 saszetka suchych drożdży (7 g) lub 14 g drożdży świeżych
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka miodu
600 ml ciepłej wody
4 łyżki otrąb orkiszowych (opcjonalnie)
łyżka mąki żytniej razowej (opcjonalnie)

Dodatkowo:
do posypania ulubione ziarna: mak, czarnuszka, sezam...

Mąkę, otręby, mąkę żytnią (jeśli dodajemy mąkę żytnią chleb dłużej będzie świeży) i sól wymieszać, wsypać suche drożdże, wymieszać (ze świeżymi drożdżami najpierw należy przygotować rozczyn). W środku zrobić dołek, dodać oliwę, miód, wodę. Dobrze wyrobić rękoma lub mikserem (przez 5 – 10 minut), aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów naczynia – na tym etapie może cały czas być klejące (nie dosypywać mąki).

Gotowe ciasto podzielić na dwie części i uformować z nich podłużne chleby. Chleby przenieść do wysmarowanych masłem i wysypanych otrębami (lub mąką pszenną) foremek – keksówek o wymiarach 21 x 10 cm, foremek silikonowych nie smarujemy. Wypełnić je do połowy, ciasto wcisnąć w narożniki. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia i podwojenia objętości (ciasto powinno wyrosnąć po brzegi foremki), około 1 – 1,5 godziny lub nawet dłużej – w miarę potrzeby. Przed pieczeniem wysmarować mlekiem, posypać dodatkami lub nie.

Piec w temperaturze 200ºC przez około 40 – 50 minut, aż chleb będzie brązowy i będzie brzmiał głucho po uderzeniu od spodu. Bochenki wyjdą raczej płaskie niż wyrośnięte. Wyłożyć na kratkę lub drewnianą deskę.


Smacznego i Wesołych Świąt!

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl