Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
24.02.2017 | Czytano: 85

Grunty powiatu nowotarskiego znajdą się w bazie geodezyjnej

NOWY TARG. Mieszkańcy i inwestorzy zyskają internetowy dostęp do zasobów geodezyjnych powiatu nowotarskiego. - Będzie szybko, sprawnie i bez konieczności odwiedzania urzędu - mówi wicemarszałek Stanisław Sorys. - Mamy w powiecie 800 tysięcy działek. Niektóre województwa tylu nie mają. Wyprowadzenie tego geodezyjnie jest trudne - zauważa starosta nowotarski. I dodaje, że na całkowite uporządkowanie map potrzeba 50 milionów zł.

Powiat nowotarski dołączył do grona powiatów, które w najbliższych latach stworzą internetowe bazy zasobów geodezyjnych. Na realizację tego przedsięwzięcia otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 12 mln zł. Projekt "E-usługi w informacji przestrzennej w powiecie nowotarskim" opiewa na kwotę 13,6 mln zł.

Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania podpisali dziś w Nowym Targu wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys i starosta nowotarski Krzysztof Faber. W uroczystym podpisaniu dokumentów wzięli udział także radni wojewódzcy Marek Wierzba i Stanisław Barnaś, wicestarosta powiatu nowotarskiego Władysław Tylka i skarbnik powiatu Katarzyna Machaj.

Baza zasobów geodezyjnych, którą w najbliższych latach będzie tworzyć powiat nowotarski to jeden z dwudziestu dwóch bliźniaczych projektów realizowanych przez samorządy na terenie całej Małopolski. Za cztery lata mieszkańcy Małopolski będą mieć pełen dostęp do map i dokumentów geodezyjnych i kartograficznych. Wszystkie 22 powiaty województwa tworzą bazy on-line, w których znajdą się materiały potrzebne np. do przygotowania dokumentacji projektowych. Na stworzenie wszystkich tych baz Województwo Małopolskie z Regionalnego Programu Operacyjnego WM 2014-2020 przeznaczy ponad 175,5 mln zł.

- My przygotowujemy szynę z szufladami, a powiaty wkładają do tych szuflad swoje dane - opisywał obrazowo schemat działania marszałek. Dodał, że "wszystko odbywa się w uzgodnieniu i jest skoordynowane z Głównym Geodetą Kraju."

Zasoby geodezyjne powiatu w 80 procentach przechowywane są i udostępniane w wersji analogowej. Mieszkańcy czekają na dostęp do map średnio dwa dni. Teraz powstać ma geoportal, a to oznacza, że do map będzie dostęp szybki, sprawny i niewymagający nawet wyjścia z domu. - W Małopolsce 30 procent map katastralnych pochodzi z czasów Franciszka Józefa i często nic albo niewiele się w tym zakresie zmieniło - mówi marszałek. - Powstaną bardzo precyzyjne mapy wektorowe, które określą punkty geodezyjne z dokładnością do pół centymetra. To znacznie ułatwi pracę geodetom - dodaje i przypomina, że duże rozdrobnienie gruntów występuje w powiatach suskim, nowotarskim i limanowskim.

- Wiemy wszyscy o problemach ze scalaniem gruntów na Orawie. Tam projekt realizowany jest od lat i końca nie widać - mówi marszałek i wspomina "rolnika-rekordzistę, który miał 4,5 ha w 120 działkach".

- Ten projekt nie załatwia spraw spornych, to domena sądów, ale stwarza możliwość regulacji wielu sytuacji - przypomina starosta Faber.

Jak mówi radny Marek Wierzba, cyfryzacja zasobów geodezyjnych "to jedno z przedsięwzięć, których nie widać gołym okiem. To nie nowa droga na przykład, ale ma ogromny wpływ na nasze życie". - Nieuchronnie zmierzamy do takiej rzeczywistości, w której będziemy zdobywać informacje drogą elektroniczną - zauważa. - Dążymy do tego, by jak najwięcej spraw dało się załatwić za pośrednictwem internetu - potwierdza marszałek.

Nie tylko mieszkańcy skorzystają na powstaniu cyfrowej bazy. Wprowadzone e-usługi ułatwią załatwienie wielu spraw także innym urzędom, przedsiębiorcom, właścicielom nieruchomości i potencjalnym nabywcom, inwestorom i projektantom, rzeczoznawcom majątkowym, geodetom i komornikom sądowym.

Szefem projektu jest Aneta Ślemp - Nasz powiat jest największym w Polsce pod względem ilości działek, w województwie jest ich 2 miliony 100 tysięcy, my mamy 800 tysięcy - mówi naczelnik Wydziału Geodezji, Katastru i Kartografii.

Do końca czerwca 2021 powiat planuje wykonanie pełnej numerycznej mapy zasadniczej, 15% numerycznej mapy ewidencji gruntów i budynków, objęcie cyfrowym zapisem całego zasobu geodezyjnego. Powstanie także geoportal powiatowy, po przez który zostaną udostępnione dane cyfrowe oraz dokumenty geodezyjne dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców, geodetów, przedsiębiorców branży budowlanej.

W powiatowym wydziale geodezyjnym pracuje 26 osób. Jak mówi naczelnik Ślemp do samego projektu oddelegowane będą trzy osoby plus jedna, dodatkowo w tym celu zatrudniona.

Na uwagę marszałka Sorysa, że "mimo różnych pochodzeń politycznych - i jego, i radnych podhalańskich - współpraca układa się doskonale", Marek Wierzba powiedział: - Dobro mieszkańców nie ma barw politycznych ani politycznego rodowodu. W podobnym tonie mówił radny Stanisław Barnaś.

Pozostałe samorządy, które otrzymały dofinansowanie na realizację projektów dotyczących e-usług w informacji przestrzennej to powiaty: oświęcimski, krakowski, suski, chrzanowski, wielicki, gorlicki, tatrzański, nowosądecki, myślenicki, tarnowski, wadowicki, dąbrowski, miechowski, limanowski, olkuski, myślenicki, proszowicki, brzeski, bocheński, Gmina Miejska Kraków, Gmina Wolbrom, Gmina Miasta Tarnowa.

Sabina Palka, zdj. Piotr Korczak
Źródło podhale24

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl