Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
12.07.2013 | Czytano: 82

Małopolska będzie współpracować z obwodem swierdłowskim w Rosji

Marszałek Sowa podczas wizyty w Rosji podpisał umowę o współpracy między dwoma regionami. Jak mówił Marek Sowa - "wiele łączy oba narody". - My jednak chcemy tę więź zacieśniać i rozszerzać ramy współpracy - dodał marszałek zwracając się do gubernatora obwodu swierdłowskiego Jewgienija Kujwaszewa - tuż przed podpisaniem umowy.

Współpraca między dwoma regionami ma mieć głównie charakter gospodarczy, dlatego marszałek spotkał się m. in. z Andriejem Besedinym, przewodniczącym Uralskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Rosyjscy partnerzy bardzo poważnie traktują małopolską otwartość w relacjach gospodarczych. Marszałek Sowa zaprosił do udziału w misji gospodarczej do Jekaterynburga małopolskich przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem kontaktów ze stroną rosyjską. W skład delegacji weszli również radni województwa: Adam Domagała, Zdzisław Filip, Leszek Zegzda oraz Paweł Śliwa. Delegacja wzięła aktywny udział w trwającej od 11 do 14 lipca wystawie INNORPOM.

Marszałek Sowa spotkał się też z Ludmiłą Babuszkiną, przewodniczącą Zgromadzenia Ustawodawczego Obwodu Swierdłowskiego i zaprosił ją, by wraz z gubernatorem Kujwaszewem przybyli na wrześniowe XXIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. – To będzie wspaniała okazja do tego, by zacieśnić współpracę oraz byśmy mogli zaprezentować małopolską gościnność – mówił marszałek Sowa.

Podpisana przez marszałka umowa wymienia obszary współpracy miedzy dwoma regionami. Są to przemysł, handel, rolnictwo, nauka i kształcenie, kultura i sztuka, turystyka i sportu. Jako możliwe i wskazane kierunki współpracy marszałek wymienił też ochronę zdrowia, zwłaszcza leczenie chorób płuc oraz chorób infekcyjnych dzieci, a także wymianę doświadczeń we wspieraniu utalentowanej młodzieży.

Przy okazji pobytu w Jekaterynburgu spotkał się również z tamtejszą Polonią. – To dla nas bardzo ważne, żeby utrzymywać kontakt i wspierać polskość również poza Małopolską. Sejmik naszego województwa powołał w tej kadencji komisję ds. współpracy z Polakami i Polonią. Jest to pierwsza tego typu komisja w Polsce – podkreślał marszałek, chwilę po tym jak został przywitany chlebem i solą.

Podpisanie umowy z obwodem swierdłowskim było planowane od dłuższego czasu. To druga wizyta delegacji małopolskiej w Jekaterynburgu, a rosyjscy goście wzięli udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy w 2011 r.

---
Obwód swierdłowski leży 2000 km na wschód od Moskwy. Mimo znacznego uprzemysłowienia, jest regionem atrakcyjnym turystycznie. Łagodne, ale wymagające zbocza Uralu (najwyższy szczyt na terenie Obwodu to Konżakowskij Kamień, 1569 m n.p.m.), liczne jaskinie i groty, jeziora i rzeki obfitujące w ryby, kolej transsyberyjska i obeliski wyznaczające granicę między Europą i Azją. Jekaterynburg ma jedno z najnowocześniejszych lotnisk w Rosji i bogatą, niespotykaną w warunkach rosyjskich, bazę hotelową o zachodnioeuropejskim standardzie.

Również dla inwestorów region może być interesujący. W 2010 r. pomiędzy miastami Niżnyj Tagił i Wierchniaja Sałda rozpoczęły się prace nad stworzeniem specjalnej strefy ekonomicznej „Tytanowej doliny”. Dla inwestorów przewidziane są ulgi podatkowe i nowoczesna infrastruktury

Z Obwodu Swierdłowskiego do Polski, wg danych rosyjskich, eksportowano towary na kwotę ok. 50 mln USD, nieco więcej towarów Polacy sprzedali na Ural – na kwotę 51 mln USD. Kupujemy przede wszystkim aluminium i rury stalowe, sprzedajemy opakowania, urządzenia elektryczne, silniki, obrabiarki, profile stalowe i aluminiowe.

opr.s/
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl