Wtorek, 02 czerwca | Imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny
29.05.2026 | Czytano: 143

Tropem Renifera. Opowieść o kulturach północy

Muzeum Etnograficzne w Krakowie oraz Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zapraszają na wernisaż wystawy „Tropem Renifera. Opowieść o kulturach północy. Wystawa ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie”.

Tropem Renifera. Opowieść o kulturach północy
Wernisaż odbędzie się 1 czerwca 2026 roku o godzinie 17.00 w siedzibie muzeum w Radomsku, mieszczącym się przy ul. Narutowicza 1. Wystawa ponownie przeniesie odbiorców w świat tundry północnych krańców Europy, Azji i Ameryki, po jej ubiegłorocznej odsłonie w Ratuszu Muzeum Częstochowskiego.
 
Na dalekiej Północy zwierzęta wyznaczały rytm życia ludzi. Jednym z najważniejszych był renifer. Służył jako środek transportu, zapewniał pożywienie i skóry z futrem do wyrobu odzieży niezbędnej do przetrwania. W wielu północnych społecznościach wędrówki ze stadami na letnie i zimowe pastwiska, pozycja społeczna jednostki, standard życia rodziny, a nawet zawieranie małżeństw były zależne od renifera. Ewenowie, pasterze z tundry, zwykli mówić: „Jest ren – jest Ewen, nie ma rena – nie ma Ewena”.
 
Ekspozycja „Tropem renifera. Opowieść o kulturach Północy. Wystawa ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie” przenosi nas w świat tundry północnych krańców Europy, Azji i Ameryki. Unikatowe obiekty oddają głos Saamom (Sampi), Nieńcom, Ewenom, Czukczom i Aleutom (Unanganom) – gospodarzom polarnych stron. Opowieść współtworzą biografie i dokonania przybyszów: Izydora Sobańskiego, Benedykta Dybowskiego i Konstantego Podhorskiego – to za ich sprawą ocalały rzeczy, w których wybrzmiewają historie sprzed lat. Odmienne tradycje, odległe kultury i zawiłe biografie na zawsze połączył północny świat i muzealna kolekcja.
 
Wystawę będzie można oglądać do 30 września 2026 roku.
Źródło mat. prasowe
Reklama

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl