Poniedziałek, 15 lipca | Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
18.05.2024 | Czytano: 251

80. rocznica Bitwy o Monte Cassino

Dziś o godz. 11.00 na Rynku Głównym w Krakowie odbędą się obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Podczas uroczystości nastąpi także nadanie imienia patrona, ustanowienie Święta Dowództwa oraz wręczenie Chorągwi Wojska Polskiego Dowództwu 2 Korpusu Polskiego – Dowództwu Komponentu Lądowego.

80. rocznica Bitwy o Monte Cassino
W wydarzeniu wezmą udział premier Donald Tusk, wicepremier, minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.Fot. Jan GraczyńskiDowództwo 2 Korpusu Polskiego jest rozmieszczone w Garnizonie Kraków. 2 Korpus Polski jest związkiem operacyjno-taktycznym o wysokiej gotowości, w pełni rozwiniętym, gotowym do natychmiastowego prowadzenia działań bojowych przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów walki w tym rozpoznania, rażenia i dowodzenia.

Nazwa Dowództwa 2 Korpusu Polskiego, wywodzi się od nazwy utworzonego 21 lipca 1943 roku 2 Korpusu Polskiego, który pod dowództwem gen. broni Władysława Andersa wsławił się zwycięskimi walkami o Monte Cassino (maj 1944r.), Anconę (lipiec 1944 r.) i Bolonię (kwiecień 1945 r.).
Źródło www.krakow.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl