Poniedziałek, 24 czerwca | Imieniny: Jana, Danuty, Janiny
15.05.2024 | Czytano: 160

Tam gdzie pieprz rośnie

Już dziś o godzinie 17:00 w Galerii Niebieskiej Miejkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie przy ul. Krakowskiej 4 odbędzie się wernisaż nowej wystawy zatytułowanej „Tam gdzie pieprz rośnie”, na której swoje prace zaprezentują dwie artystki, matka i córka: Iwona Urbańska-Bać i Oliwia Joseph.

Tam gdzie pieprz rośnie
Oliwia Joseph
"Odpłynęłam już tak daleko od brzegów i ram sztuki, że poruszam się w jej świecie jedynie z dziecinną ciekawością i z potrzeby chwili. Te minuty spędzone z samą sobą z podartymi papierkami i zdjęciami to są moje odlegle krainy, w których rośnie przysłowiowy pieprz i życie codzienne nie wcina się w kadr. Jest moje 5’’x 8’’ i w nich szukam ukojenia. Jest absurdalny krajobraz do wplecenia i emocje do przedarcia się przez. Jest kolaż rozsypanych na wietrze myśli i marzenie, by kiedyś znaleźć więcej minut w krainie w której rośnie pieprz i przenieść to wszystko na wielki format. Póki co życie gna i nawet w najdalszym zakątku świata nie zwalnia ani na chwilę. Rybacy bujają się na łodziach czekając na przypływ i gwieździstą noc zaplataną w sieć, lokalne kobiety ubijają kokosowe skorupki by zrobić z nich liny, turyści snują się po plaży przypiekając sobie nosy, a natura ani na chwilę nie przestaje odradzać się na nowo.
Nie ważne na jakiej szerokości graficznej stoją nasze stopy - jeśli głowa potrafi znaleźć się w krainie w której pieprz rośnie - istnieją szanse na najpiękniejsze odwiedziny samego siebie.
Czego Wam wszystkim życzę".
OLIWIA JOSEPH - absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjechała do Afryki gdzie pieprz rośnie.
 
Iwona Urbańska-Bać
"Czasem żeby odnaleźć siebie trzeba wyruszyć w podróż tam gdzie pieprz rośnie.
Pisanie o sobie jest trudne i może być nudne. Urodziłam się, mieszkałam i studiowałam. Tak to wszystko było, ale czy naprawdę to właśnie stanowi kim jestem? Co określa moją wartość artystyczną?
Od zawsze poszukiwałam swojej ścieżki, błądziłam po bezdrożach przedzierając się przez dżunglę sztuki. Aż na końcu świata, właśnie tam gdzie pieprz rośnie odnalazłam swoją prawdę artystyczną. Przemówiły kształty i kolory. Plamy światła nakreśliły drogę, którą teraz chce podążać. Zawdzięczam to mojej córce, która wybrała tę tajemniczą wyspę na miejsce do życia. Dlatego razem z nią chcę Państwa zaprosić w ten skomplikowany i niejednoznaczny świat tropików 6 stopni poniżej równika, gdzie właśnie rośnie pieprz i wiele innych przypraw, które nadają życiu więcej smaku".
IWONA URBAŃSKA-BAĆ - ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Projektowania Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Na co dzień zajmuje się projektowaniem wnętrz i malarstwem.
Źródło materiały prasowe MBP Tarnów

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl