Poniedziałek, 22 lipca | Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii
21.04.2024 | Czytano: 528

Minister z wizytą na budowie Kampusu Jana Pawła II

Prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz p. Alicja Steć, dyrektor Departamentu Programów Naukowych i Inwestycji przybyły do Krakowa z oficjalną wizytą na zaproszenie władz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Minister z wizytą na budowie Kampusu Jana Pawła II
To bardzo szczególny moment dla uczelni, bowiem realizacja kluczowego projektu, czyli budowa Kampusu Jana Pawła II na os. Ruczaj osiągnęła półmetek. 

Spotkanie rozpoczęło się w auli Biblioteki Głównej UPJPII przy ul. Bobrzyńskiego 10 od powitania gości przez Rektora UPJPII ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrałę, który m.in. przybliżył gościom położenie budowanego obecnie kampusu UPJPII, sąsiadującego z kampusem UJ i Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Mgr inż. Elżbieta Markiewicz, koordynator ds. realizacji zaprezentowała postęp prac i aktualny stan budowy. Poinformowała, że budowany na 4-hektarowej działce obiekt będzie liczył ponad 10,5 tys. m² powierzchni użytkowej a jego kubatura osiągnie ponad 61 tys. m³. Stan surowy zamknięty zaplanowano na sierpień 2024 r, a zakończenie II etapu z pracami instalacyjnymi i wykończeniowymi na sierpień 2025 r. Budynek będzie miał 4 kondygnacje i podziemie z garażami. 

Z kolei p. Marcin Majta, BIM Manager w NDI S.A., w skrócie omówił kluczową rolę technologii BIM w budowie Kampusu Jana Pawła II – od projektowania, poprzez realizację, aż po zarządzanie obiektem, podkreślając jej wpływ na efektywność i innowacyjność w branży.

Następnie Goście wraz z władzami UPJPII, przedstawicielami firmy wykonawczej NDI S.A., koordynatorami prac, kierownikiem budowy, pracownikami UPJPII przeszli na teren budowy. Pani Minister z zainteresowaniem oglądała postęp prac na budowie, po której oprowadzał gości m.in. Michał Stachoń, kierownik projektu NDI SA.

Minister prof. Maria Mrówczyńska zakończywszy obchód po nowo budowanym obiekcie, poproszona o podzielenie się swoją opinią powiedziała, że odniosła bardzo pozytywne wrażenie. Jestem mile zaskoczona, tym jak państwo w tak krótkim czasie, bo od rozpoczęcia prac budowlanych minął niewiele ponad rok, wyszli na tak wysoki poziom, bo właściwie już jest wybudowany stan surowy i rzeczywiście widać, że te prace na budowie trwają. Naprawdę robi to ogromne wrażenie – podkreśliła. A perspektywicznie widać, że się państwo jako uczelnia rozwijają i mam nadzieję, że ten rozwój będzie dalej kontynuowany.

Półmetek prac na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie okiem specjalistów z Grupy NDI S.A.

Na budowie nowego budynku dydaktycznego dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaawansowanie pierwszego etapu robót osiągnęło 50%. Generalny wykonawca - Grupa NDI, kończy stan surowy budynku. W najbliższym czasie rozpocznie się realizacja drugiego etapu inwestycji, czyli prac wykończeniowych, instalacji oraz zagospodarowania terenu.

Grupa NDI jest generalnym wykonawcą nowego budynku dydaktycznego wraz z garażem podziemnym dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Projekt polega na budowie nowego, pięciokondygnacyjnego obiektu: czterech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej, w których powstaną między innymi aule i sale wykładowe. 

Realizacja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje m.in. roboty ziemne, żelbetowe i konstrukcyjne, pokrycie dachu, montaż fasad zewnętrznych oraz wykonanie elewacji. Drugi etap to prace wykończeniowe wraz z wykonaniem robót instalacji elektrycznej, teletechnicznej i sanitarnej oraz zagospodarowaniem terenu wokół budynku i wykonaniem połączenia z istniejącym budynkiem biblioteki.

Co wykonano do tej pory?

– Dotychczas wykonywaliśmy prace związane z pierwszym etapem inwestycji, którego celem było osiągnięcie stanu surowego zamkniętego. Zaawansowanie robót zbliża się do 50%. Prace przy konstrukcji żelbetowej budynku są praktycznie zakończone, podobnie jak prace przy warstwach izolacyjnych części podziemnej oraz częściowo prace przy sieciach w terenie. Wkrótce rozpoczniemy montaż konstrukcji drewnianej, na której będziemy mogli rozpocząć wykonywanie warstw dachowych. Rozpoczęliśmy już przygotowania do montażu fasad szklanych i aluminiowych. Trwają też prace związane z sieciami przy zagospodarowaniu terenu, w tym przy montażu zbiornika retencyjnego w postaci rury o średnicy 1400 mm i długości ponad 200 m – mówi Michał Stachoń, kierownik projektu z Grupy NDI.

W ostatnim czasie Inwestor potwierdził realizację drugiego etapu robót przez Grupę NDI, czyli prac wykończeniowych, zagospodarowania terenu oraz instalacji. – W przeciągu miesiąca planujemy rozpocząć prace wewnątrz budynku – dodaje Michał Stachoń.

Kluczowym momentem na budowie będzie uzyskanie szczelności całego obiektu, aby móc jak najszybciej rozpocząć montaż wrażliwych materiałów wykończeniowych wewnątrz. Budynek został zaprojektowany z zachowaniem najwyższych parametrów akustycznych, dlatego zastosowane materiały i rozwiązania również muszą być najlepsze. 

– Wszystkie detale połączeń oraz montażu muszą być dopracowane i uzgodnione nie tylko z architektem, ale również z akustykiem. Rozmowy prowadzimy w sprawie materiałów murowych oraz fasad. W planach mamy wytłumienie sal dydaktycznych, systemu akustycznego auli, a nawet instalacji wentylacji i klimatyzacji, które również będą podlegały opiniowaniu przez akustyka – tłumaczy Michał Stachoń, kierownik projektu z Grupy NDI

Nowoczesna technologia BIM

Na tej budowie zastosowano technologię BIM (Building Information Modeling), a więc modelowanie informacji o budynku.

– Największą korzyścią wykorzystania modelu BIM w projekcie jest możliwość przedmiarowania oraz obmiarowania prac wykonanych do tej pory, co zaoszczędza czas kadry budowlanej, w szczególności kierowników robót i pozostałych inżynierów. Dodatkowo możemy szczegółowo pokazać Inwestorowi, kiedy i jakie prace zostały wykonane oraz jakie zakresy będziemy realizować w najbliższej przyszłości. Model BIM pozwala nam również wykryć potencjalne kolizje, zanim wystąpią na budowie – relacjonuje Marcin Majta, BIM manager z Grupy NDI.

Powierzchnia zabudowy budynku dydaktycznego dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie to ponad 2800 m2, kubatura 61 000 m3, natomiast powierzchnia użytkowa nowego obiektu wyniesie aż 10538,38 m2. 

Poniżej film obrazującego aktualny stan budowy Kampusu Jana Pawła II w Krakowie a więcej informacji na temat iwestycji znaleźć można na kampus.upjp2.edu.pl


Więcej na temat Kampusu Jana Pawła II:
https://kampus.upjp2.edu.pl/
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl