Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
19.04.2024 | Czytano: 395

Pierwszy poważny egzamin dla małopolskich terytorialsów

W czwartek 18 kwietnia blisko 60 kandydatów przystąpiło do żołnierskiego egzaminu. Każde szkolenie podstawowe kończy się „pętlą taktyczną”, a ci którzy pomyślnie ją ukończą staną się żołnierzami 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwszy poważny egzamin dla małopolskich terytorialsów
Kandydaci na żołnierzy zdawali sprawdzian na Garnizonowym Ośrodku Szkoleniowym Pasternik w podkrakowskiej Rząsce. Na punktach egzaminacyjnych instruktorzy przygotowali zagadnienia, które każdy żołnierz jest zobowiązany opanować. Przebieg egzaminu nadzorują tak zwane "duchy" czyli instruktorzy, którzy przez ostatnie dni przygotowywali żołnierzy do egzaminu, a teraz sprawdzają oraz "przeszkadzają" w wykonywaniu zadań.

W trakcie 16-dniowego szkolenia instruktorzy uczyli kandydatów podstaw wojskowego rzemiosła. Szkolenie ma charakter modułowy i obejmujące szereg obszarów stanowiących podstawę wykorzystywaną w późniejszych etapach. Rdzeń stanowi oczywiście szkolenie bojowe, w którym realizuje się między innymi zagadnienia związane z taktyką indywidualną. Choć to dopiero wstęp, już na tym poziomie, dochodzi do pierwszej weryfikacji.

Szkolenie podstawowe wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym, ale również z wytrwałością psychiczną. W dniu dzisiejszym przygotowaliśmy dla naszych rekrutów szereg zagadnień, które mają na celu zweryfikowanie nabytych przez nich umiejętności. Program jest napięty. Sprawdzamy przyszłych żołnierzy m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, przekazywania sobie sygnałów, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy pierwszej pomocy na polu walki – tłumaczy kpt. Adam Trębacz Oficer Prasowy 11 MBOT.

Nowi żołnierze doskonale wiedzą, że na tym nie kończy się ich nauka wojskowego rzemiosła. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa 3 lata.

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę 20 kwietnia o godzinie 11:00 na Rynku w Trzebini.

Wszyscy zainteresowani dołączeniem do Małopolskich Terytorialsów mogą zgłaszać się poprzez rekruterów WOT za pośrednictwem https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji WCR.
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl