Czwartek, 13 czerwca | Imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji
28.02.2024 | Czytano: 484

Ruszyły ćwiczenia wojskowe

DRAGON-24 to najważniejszy sprawdzian taktyczny Wojska Polskiego i sił zbrojnych innych państw na terenie Polski i kluczowy element ćwiczeń NATO DEFENDER-24.

Jest ono testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności. 

W ćwiczeniu zaangażowanych jest łącznie około 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Są oni poddawani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni. 

 W ćwiczeniu biorą udział także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, których zadaniem jest zapewnienie swobody manewru wojskom operacyjnym i wsparcie działań taktycznych, m. in. podczas pokonywania rzek Wisła i San (przeszkody wodne), działań regulacji ruchu realizowanych przez Polską Policję i Żandarmerię Wojskową czy w miejscach postoju i w czasie przemieszczania Związków Taktycznych. 

W trakcie ćwiczenia DRAGON-24 Terytorialsi nie rezygnują z wypełniania misji obrony i wsparcia lokalnych społeczności. 

Podczas przemieszczania pojazdów wojskowych, lokalnych ćwiczeń i wydarzeń związanych z ćwiczeniem staramy się zapewnić jak najmniej uciążliwy przebieg działań.

W związku z ćwiczeniami w najbliższych dniach można się spodziewać obecności kolumn wojskowych na drogach i utrudnień w ruchu.

Wojsko będzie się przemieszczało do poligonów między innymi: Orzysz i Nowa Dęba, ale także będą działania o charakterze tak zwanym przygodnym, a więc w różnych miejscach naszego kraju. - Zwracamy się z prośbą aby nie robić zdjęć oraz filmików i nie wrzucać tych materiałów do mediów społecznościowych, nie pokazywać gdzie się przemieszcza wojsko i jakie prowadzi działania - apelują wojskowi. Tego rodzaju ćwiczenia są planowane z dwuletnim wyprzedzeniem.

Manewry Dragon-24 potrwają w Polsce do końca marca.
Źródło mat. prasowe 11 MBOT

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl