Czwartek, 18 kwietnia | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
22.01.2024 | Czytano: 215

Bocian nad Tatrami (zdjęcia)

Niedzielne popołudnie i wieczór w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu upłynął pod znakiem lotnictwa, a to za sprawą Aeroklubu Nowy Targ oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Głównym celem było przypomnienie o wydarzeniach sprzed blisko sześciu dekad.

fot. Maciej Gębacz
W listopadzie 1966 roku dwaj piloci - Stanisław Józefczak i Jan Tarczoń pobili rekord świata w wysokości lotu. Dodajmy - do dziś obowiązujący. 

Przed rokiem nowotarskie lotnisko odwiedził ppłk.pil. Jan Tarczoń. Zrealizowany został film dokumentalny "Bocian nad Tatrami - historia szybowcowego rekordu wysokości lotu". Dziś go zaprezentowano. Bohaterami wieczoru byli Jan Tarczoń i wielokrotny szybowcowy mistrz świata Sebastian Kawa. Rozmowę prowadził Tomasz Buszewski - pasjonat lotnictwa. Na scenie pojawił się także oryginalny szybowiec Bocian D SP-2029, na którym wspomniany rekord został ustanowiony. 

Dodatkowo w holu MCK otwarta została wystawa zdjęć z lotów szybowcowych na fali tatrzańskiej, wykonane przez pilota Jakuba Śwista. Pojawiły się także stoiska promocyjne Aeroklubu, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa i Wojskowego Centrum Rekrutacji. 

Więcej informacji o wydarzeniach z roku 1966 r. znajdziecie na portalu podhale24.pl

opr.s/ zdj. Maciej Gębacz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl