Niedziela, 19 maja | Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
21.01.2024 | Czytano: 298

Fotele z loży cesarskiej Teatru Słowackiego dla WOŚP

Przedmiot szczególny, bo mogli korzystać z niego Józef Piłsudski i Ignacy Mościcki, trafił na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Takim krakowskim akcentem Jacek Majchrowski wspiera tegoroczną akcję.

fot. www.krakow.pl
Prezydent otrzymał fragment rzędu historycznej loży cesarskiej jako pamiątkę z okazji 130-lecia Teatru im. Słowackiego. Z orkiestrą gra również zastępca prezydenta Andrzej Kulig, a także instytucje kultury i jednostki miejskie.

Krakowianie co roku pokazują wielkie serca i aktywnie wspierają WOŚP. Do orkiestrowych aukcji tradycyjnie przyłącza się także prezydent Krakowa z unikatowym podarunkiem. W tym roku są to teatralne fotele, które były świadkami wielu premier i towarzyskich spotkań. O ich wyjątkowym charakterze świadczy fakt, że loża, z której pochodzą, pełniła funkcje reprezentacyjne i zasiadali w niej goście honorowi. Zaprojektowana przez Jana Zawiejskiego była uznawana za miejsce najbardziej prestiżowe. Fotele należą do najstarszych i najdłużej używanych w teatrze, bowiem pierwsza kompleksowa wymiana miejsc na widowni odbyła się w 2022 r. Wtedy zdemontowano rzędy z tym właśnie fragmentem. Loża cesarska to 18 miejsc – największa loża w teatrze, mieszcząca się w środkowej części balkonu I piętra, na wprost sceny.

W czasie uroczystych spektakli zasiadali w loży cesarskiej głowy państw, wysokiej rangi urzędnicy państwowi, prezydenci Krakowa oraz inni specjalni goście, wśród nich postaci takie jak marszałek Józef Piłsudski, prezydent RP Ignacy Mościcki, marszałek krajowy Galicji i Sejmu Galicyjskiego Stanisław hrabia Badeni czy marszałek Francji Ferdinand Foch. Fotele trafiły w moje ręce jako prezent – pamiątka podczas uroczystości 130-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego i odsłonięcia nowej Kurtyny Kobiet w grudniu 2023 r. – mówi prezydent Krakowa.

Kawałek historii i kultury Krakowa, nie tylko dla miłośników teatru, można wylicytować na www.aukcje.wosp.org.pl. Aukcja potrwa do 29 stycznia wieczorem. 

Płuca po pandemii – gramy dla dzieci i dorosłych

32. edycja najsłynniejszej polskiej akcji charytatywnej odbywa się pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zebrane w trakcie finału środki zostaną przeznaczone na zakup urządzeń do oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W szczególności będzie to sprzęt do diagnozowania i monitorowania rehabilitacji chorób płuc u pacjentów na oddziałach pulmonologicznych, których na Polsce jest łącznie 64.

 
Źródło www.krakow.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl