Sobota, 09 grudnia | Imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy
17.11.2023 | Czytano: 143

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich w Zamku Żupnym

Muzeum Żup Krakowskich zaprasza do Zamku Żupnego w Wieliczce w ramach wydarzenia „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”, podczas którego można bezpłatnie zwiedzać wystawy a także dowiedzieć się co łączyło króla Jana III Sobieskiego z Wieliczką i zamkiem.

fot. D Kołakowski
Inspiracją dla wydarzebua stała się 340-rocznica zwycięstwa pod Wiedniem a organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Planszowa wystawa „Wiktoria Wiedeńska 1683” prezentuje tło historyczne wydarzeń, bitwę zakończoną zwycięstwem i jego znaczenie dla Europy. Dokumenty z Archiwum wielickiego muzeum pokazują związek króla z Wieliczką w trzech wątkach: ekonomicznym – w którym podkreślają własność królewską solnego przedsiębiorstwa; kryminalnym, który dotyczy wykradania soli z kopalni króla przez sąsiadującą z nią prywatną kopalnię. Nieuczciwy proceder trwał wiele lat. Jest też wątek romantyczny bezpośrednio związany z Wiktorią Wiedeńską. Królowa Marysieńka wyjechała  na spotkanie ze zwycięskim królem i po drodze zatrzymała się w Zamku Żupnym. Specjalnie dla niej odnowiono komnatę w Zamku Północnym. Co prawda małżonkowie nie spotkali się w Zamku Żupnym, ale w drodze powrotnej król i królowa zaszczycili swą obecnością Wieliczkę przejeżdżając przez miasto. O tym jaka była Wieliczka w XVII w. można dowiedzieć się dzięki szczegółowej mapie oraz multimedialnemu spacerowi.

Ponadto w Zamku zwiedzać można wystawę archeologiczną „Pradzieje Wieliczki i okolic” oraz  zaliczaną do najcenniejszych na świecie kolekcję solniczek na wystawie  "Solniczki - małe arcydzieła sztuki". 

Dla rodzin dedykowane są warsztaty w każdą sobotę o godz. 10.00: 

4 i 18 listopada  – „Cenny zabytek na Liście UNESCO” 

11 i 25 listopada – „Detektyw Salt”.

Udział wymaga wcześniejszej rezerwacji w Dziale Edukacji, numer telefonu: 12 289 16 33. Warsztaty są skierowane  do dzieci w wieku od  6 do 12 lat. Ilość miejsc ograniczona.


Zamek Żupny w Wieliczce został wzniesiony pod koniec XIII w. na siedzibę królewskiego przedsiębiorstwa solnego. Funkcję tę pełnił do 1945 r. Obecnie mieszczą się  w nim wystawy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, w tym kolekcja solniczek zaliczana do najcenniejszych na świecie.  
 
fot. B. Pasek
 
Od 2013 r. Zamek Żupny znajduje się na Liście UNESCO we wspólnym wpisie „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i w Bochni”.

Zamek jest otwarty w listopadzie od wtorku do niedzieli w godzinach  9.00-17.00, w poniedziałek jest nieczynny. Żeby go zwiedzić należy pobrać bezpłatną wejściówkę w kasie (wejście od strony Ogrodu Żupnego).

W wydarzeniu „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” biorą udział następujące obiekty:  Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Lubelski, Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Poznaniu, Zamek w Malborku, Zamek w Sztumie, Zamek w Kwidzynie, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce, Zamek Królewski w Warszawie

PROGRAM:
Zamek Żupny jest otwarty w listopadzie od wtorku do niedzieli w godzinach  9.00-17.00, w poniedziałek jest nieczynny. 

1. Zwiedzanie Zamku Żupnego, dawnej siedziby zarządu solnego przedsiębiorstwa, z wystawą "Solniczki - małe arcydzieła sztuki".
   
2. Wokół króla Jana III Sobieskiego:

W 340 rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem – wystawa planszowa "Wiktora Wiedeńska 1683"
Związki króla z Wieliczką - prezentacja królewskich dokumentów Jana III Sobieskiego:
- wątek ekonomiczny – dokumenty dotyczące królewskiego przedsiębiorstwa solnego,
- wątek kryminalny - kradzież królewskiej soli,
- wątek romantyczny – pobyt królowej Marysieńki w Zamku Żupnym w Wieliczce, która udała się w podróż by powitać zwycięzcę spod Wiednia
Wieliczka w czasach Sobieskiego - multimedialny spacer po XVII-wiecznej Wieliczce i kopalni soli 
 
Rodzinne warsztaty / soboty, godz. 10.00

4 i 18.11 – „Cenny zabytek na Liście UNESCO”
11 i 25.11 – „Detektyw Salt”

Rezerwacja: Dział Edukacji 12 289 16 33. Wiek dzieci  6-12 lat, ilość miejsc ograniczona.

Więcej informacji na www.muzeum.wieliczka.pl

  
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl