Sobota, 13 kwietnia | Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
18.10.2023 | Czytano: 304

Referendum nieważne

Po raz kolejny inicjatywa referendalna nie przyniosła wiążącego wyniku. Mimo, że referendum odbywało się przy okazji wyborów parlamentarnych, które osiągnęły rekordową frekwencję, samo referendum nie osiągnęło wymaganego, 50% progu frekwencyjnego.

zdj. M. Szkodziński
Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie protokołów głosowania, otrzymanych od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaliła zarówno wyniki głosowania jak i wynik referendum. Frekwencja w referendum wyniosła 40,91%.

Na cztery pytania referendalne
  • Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  • Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  • Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  • zy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
- średnio 95 % głosujących udzieliło negatywnej odpowiedzi. Oddano kilkaset tysięcy głosów nieważnych. 

Aby referendum było ważne a jego wyniki wiążące udział w nim musi wziąć więcej niż połowa uprawnionych, czyli według Państwowej Komisji Wybirczej 14 766 298 osób. Karty referendalne oddało 12 082 588 osób, co stanowi mniej niż połowę osób uprawnionych i stosownie do ustawy o referendum – wynik referendum nie jest wiążący - podaje w komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza . 

s/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl