Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
06.09.2023 | Czytano: 164

Rządowe wsparcie w walce z żywiołem

17 lipca. Pamiętny dla mieszkańców Rabki-Zdroju dzień. 1,5 godziny deszczu… Słonka, prawy dopływ Raby, spokojnie przepływający przez miasto, zamienia się w rwącą rzekę. Mieszkańcy twierdzą, że nie pamiętają tak intensywnych i gwałtownych opadów.

Zniszczeniu ulega wiele dróg wraz z infrastrukturą drogową, m.in. kanalizacja deszczowa i sanitarna. Szkody dotyczą także mostów i kładek. Zalane są Bulwary Rabczańskie i Park Zdrojowy. Wiele budynków jednorodzinnych zmaga się z podtopieniami.

Ponad 20 mln zł dla poszkodowanych samorządów
- To obraz zdarzenia, które dotknęło tylko jedną gminę, ale ten rok przyniósł podobne sytuacje w wielu innych małopolskich samorządach. W sukurs przychodzi rezerwa celowa budżetu państwa przeznaczona na dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Dziękuję Kierownictwu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za przyznanie Małopolsce pomocy na poziomie znacznie ponad 20 mln zł. Żywiołu nie zatrzymamy, ale wspólnymi siłami będziemy odbudowywać to, co zniszczył – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się dziś briefing prasowy, którego tematem było rządowe wsparcie dla małopolskich samorządów poszkodowanych w tym roku wskutek intensywnych opadów deszczu. Briefing połączony był z wręczeniem czeków dla samorządów, które otrzymały dofinansowanie do zadań polegających na usuwaniu start w infrastrukturze komunalnej.

Remonty, odbudowy, przebudowy dróg i przepustów
- Rządowe dofinansowanie otrzyma 19 małopolskich samorządów, w tym powiaty gorlicki, miechowski i proszowicki. Zrealizowanych zostanie 29 zadań. Gmina Rabka-Zdrój otrzyma 6 240 000 zł na 6 zadań – mówi wojewoda Kmita.
Te zadania to:
- remonty dróg gminnych w miejscowości Rabka-Zdrój – „Rabka Zdrój – ul. Wójtowicza” wraz z remontem kanalizacji deszczowej, „Rabka-Zdrój – aleja Tysiąclecia” wraz z remontem kanalizacji sanitarnej, „Rabka Zdrój – ul. Poniatowskiego”,
- przebudowy dróg gminnych w miejscowości Rabka-Zdrój „Rabka-Zdrój – ul. Gorczańska”, „Rabka-Zdrój – ul. Zgody”
- remont drogi gminnej „Rdzawka – Sołtysia Rola – zakopianka” w miejscowości Rdzawka.

2 mln zł to dofinansowanie dla gminy Wojnicz na remont drogi gminnej Ratnawy w miejscowości Wojnicz.

Jedna z inwestycji, które otrzymały dofinansowanie, to nie tyle remont, ile odbudowa drogi gminnej. To zadanie dotyczy miejscowości Solcza w gminie Pałecznica. Samorząd otrzyma na ten cel ponad 1,2 zł.

Powiat gorlicki dzięki dofinansowaniu na poziomie prawie 1,3 mln zł wyremontuje drogę powiatową Szymbark – Bielanka – Uście Gorlickie w miejscowości Kunkowa oraz przepust. Gmina Gołcza otrzymanym dzięki 304 tys. zł przeprowadzi remont drogi gminnej Wiktorówka – Rzeżuśnia w miejscowościach Krępa i Czaple Małe wraz z remontem przepustów.

Trzy zadanie zrealizuje gmina Ropa dzięki dofinansowaniu w wysokości 424 tys. zł (remonty dróg gminnych w miejscowości Ropa: „Kąty 2”, „Listówki – Księże (łącznik)”, „Rokicie – Boczna”). Po dwa zadania zrealizują natomiast:
- gmina Uście Gorlickie (dofinansowanie w wysokości ponad 500 tys. zł na remonty dróg gminnych Izby-Mochnaczka w miejscowości Izby oraz Regietów Niżny – Regietów Wyżny w miejscowości Regietów);
- powiat miechowski (dofinansowanie w wysokości prawie 1 mln zł na remonty dróg powiatowych Raszówek – Zagorzany w miejscowościach Raszówek, Kropidło, Rędziny Zbigalskie oraz Dale – Klonów – Marchocice – Janowiczki w miejscowości Dziemięrzyce;
- powiat proszowicki (dofinansowanie w wysokości ponad 1,4 mln zł na remonty dróg powiatowych Przesławice – Błogocice w miejscowościach Chorążyce, Rzędowice oraz Waganowice – Obrażejowice – Muniakowice w miejscowościach Wierzbice, Obrażejowice.

Gmina Jodłownik otrzyma 944 tys. zł na remont drogi gminnej Góra Świętego Jana, od szkoły w kierunku Pawłówek i Korby w miejscowości Góra Świętego Jana, natomiast gmina Radziemice 940 tys. zł na remont drogi gminnej Kąty – Łętkowice-Kolonia w miejscowościach Kąty i Łętkowice-Kolonia, a gmina Zakliczyn 880 tys. zł na remont drogi wewnętrznej w miejscowości Wesołów.

Pozostałe zadania z rządowym dofinansowaniem to:
- gmina Biskupice – remont drogi gminnej „Do cmentarza w Łazanach” w miejscowości Łazany – 320 tys. zł,
- gmina Ciężkowice – remont drogi gminnej Ciężkowice – ul. Spacerowa w miejscowości Ciężkowice – prawie 500 tys. zł,
- gmina Gromnik – remont drogi gminnej Chojnik – Rychwałd w miejscowości Chojnik – prawie 353 tys. zł,
- gmina Koniusza – remont drogi gminnej Pod Lasem w miejscowości Koniusza – ponad 158 tys. zł,
- gmina Racławice – remont drogi gminnej Grzymałów – Góry Miechowskie w miejscowości Góry Miechowskie – prawie 238 tys. zł,
- gmina Szerzyny – remont drogi gminnej Ołpiny – cmentarz wojenny w miejscowości Ołpiny – 520 tys. zł.

Prawie 50 mln zł dla Małopolski
- W 2023 roku do dziś na mój wniosek Ministrowie: Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Finansów przeznaczyli dla małopolskich samorządów środki dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa na dofinansowanie realizacji 46 zadań związanych z usuwaniem skutków ruchów osuwiskowych ziemi oraz w zakresie usuwania skutków klęsk żywiołowych w infrastrukturze komunalnej w wysokości prawie 50 mln zł – podsumowuje wojewoda Kmita.
W tej puli ponad 27,4 mln zł to dofinansowanie realizacji 16 zadań związanych z usuwaniem skutków ruchów osuwiskowych ziemi. Te zadania to zarówno wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskich, projektowo-budowlanych, jak i właściwe prace stabilizujące.
Jednym z samorządów, które otrzymały środki rządowe w ramach tego wsparcia, jest również Rabka-Zdrój.

Pod koniec września 2022 roku na skutek wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie gminy Rabka-Zdrój uaktywniło się osuwisko, które spowodowało liczne spękania w pasie drogowym drogi gminnej (ul. Zakopiańska) zlokalizowanej nad linią kolejową Kraków – Zakopane. Na początku stycznia 2023 r., po zaakceptowaniu wniosku Wojewody Małopolskiego, Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Administracji i Finansów przeznaczyli środki w wysokości 144 tys. zł na wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej w ramach zadania „Stabilizacja osuwiska nr 136127 wraz z odbudową drogi gminnej nr 364558K ul. Zakopiańska w miejscowości Rabka-Zdrój”.
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl