Niedziela, 19 maja | Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
04.09.2023 | Czytano: 162

AGRO Nawojowa: zwycięzcy konkursów na wieniec dożynkowy, najsmaczniejszą potrawę i stoisko (zdjęcia)

Podczas weekendowej wystawy AGRO Nawojowa, która przyciągnęła kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających, zostały rozstrzygnięte konkursy na: Najsmaczniejszą potrawę przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich, Najładniejszą ekspozycję wystawową i Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Powiatu Nowosądeckiego.

- Wszystkie wieńce dożynkowe są naprawdę wspaniałe – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, dziękując paniom i panom z KGW, którzy je przygotowali. – To prawdziwe święto plonów. Dziękuję za wasz trud, pomysły i przesłanie. Gratuluję wszystkim kołom gospodyń wiejskich, które przybyły na wystawę AGRO Nawojowa i serwowały regionalne przysmaki. Dziękuję również wszystkim wystawcom i tym, którzy pracowali przy organizacji tego gigantycznego przedsięwzięcia jakim jest AGRO Nawojowa. Dziękuje także Małgorzacie Sadowy i jej współpracownikom za przygotowanie dożynek i prowadzącym imprezę: Marianowi Wójtowiczowi i Rafałowi Kasieczce.

W konkursie na Najsmaczniejszą potrawę I miejsce zdobyło Stowarzyszenie Górali Popradzkich w Przysietnicy za zupę bryndzową (nagroda finansowa 1500 zł), II - Koło Gospodyń Wiejskich Szczereżanki w Szczereżu za groch z kapustą zasmażaną kaszanką i suszoną śliwką (1000 zł), III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Nawojowej za pierogi z bobem (500 zł).

Przyznano także dwa wyróżnienia i nagrody rzeczowe dla: KGW z Popowic za wodziankę i KGW Rytrzanki za żur na serwatce. Ponadto organizatorzy przyznali wyróżnienia po 500 zł dla każdego z 17 KGW biorących udział w konkursie.

W konkursie na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy, kategoria wieńców tradycyjnych, I miejsce i nagrodę w wysokości 2000 zł zdobyło Stowarzyszeniu Młodów Głębokie reprezentujące Miasto i Gminę Piwniczna Zdrój; II miejsce i nagrodę w wysokości 1500 zł przyznano KGW Szczereżanki w Szczereżu reprezentującemu gminę Łącko; III miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł zdobyło KGW w Nawojowej.

W konkursie na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy, kategoria wieńców współczesnych, I miejsce i nagrodę w wysokości 2000 zł zdobyło KGW Chomranice z gminy Chełmiec; II miejsce i nagroda w wysokości 1500 zł zdobyło KGW z Siennej z gminy Gródek nad Dunajcem; III miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł zdobyło Stowarzyszenie Ojca Stanisława Papczyńskiego z gminy Podegrodzie.

Konkurs na Najpiękniejsze stoisko wygrało KGW Szczereżanki ze Szczereża (nagroda 1500 zł); II - MPM Flowers (1000 zł): III - PPHU Centrum sp. z o.o. (500 zł).

Nagrody wręczali: wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut Mostowy, senator Wiktor Durlak i starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski oraz przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec.

Powiat Nowosądecki jest organizatorem wystawy po raz drugi we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowa Inicjatywa, Powiatowym Zakładem Aktywności Zawodowej w Nawojowej oraz Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej i gminą Nawojowa. Wystawę objęli honorowym patronatem: Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Sekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita i oczywiście starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Współorganizatorami imprezy są także miasta i gminy Sądecczyzny oraz: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa, Małopolska Izba Rolnicza, Lasy Państwowe – dyrekcja w Krakowie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Fundacja Sądecka i Polska Smakuje.

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl