Poniedziałek, 15 lipca | Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
18.05.2023 | Czytano: 164

Dwoje uczniów z Krakowa najlepszymi młodymi pisarzami w Polsce

Wiktoria Czech (klasa 1 SP) i Mikołaj Korba (klasa 1 SP) zostali laureatami 7. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era.

Dwoje uczniów z Krakowa najlepszymi młodymi pisarzami w Polsce
Jest to największy w kraju konkurs dla młodych twórców, w którym nagrodą dla laureatów jest prawdziwy książkowy debiut - zwycięskie teksty zostaną opublikowane w książce, która ukaże się na rynku już jesienią tego roku!

W tym roku tematem przewodnim konkursu były Okulary Czasu. To supergadżet, który mocno zmienia punkt widzenia - dzieciom pokazuje świat widziany oczami dorosłych, a dorośli w takich okularach widzą świat oczami dzieci. Uczniowie w swoich opowiadaniach mogli opisać, co według nich wyniknie z takiej nieoczekiwanej zmiany perspektywy. Młodzi twórcy popisali się prawdziwą kreatywnością! Na konkurs przysłano aż 1961 prac - spośród nich jury konkursowe wybrało 30 najlepszych tekstów, które jesienią zostaną opublikowane w książce pokonkursowej. Będzie w niej można znaleźć także opowiadania “Tajemnica Okularów Czasu” Wiktorii Czech i “Układ Koteczny” Mikołaja Korby.

Poniżej przedstawiamy fragmenty tekstów utalentowanych uczniów:

Lusia pracowała w szpitalu jako pielęgniarka. Do pracy chodziła pieszo, droga zajmowała jej pięć minut. Wychodząc z domu, założyła znalezione na strychu okulary. Gdy była już w szpitalu, natknęła się na wielkie lustro. Z przerażeniem odkryła, że jest dzieckiem. Zamrugała oczami, by sprawdzić czy to się jej nie przewidziało. Patrząc w lustro, stwierdziła, że to naprawdę ona. Obok stojącej przed lustrem małej Lusi, przechodziła jej najlepsza koleżanka i zapytała:
 – Co ty tu robisz, dziecko?
 – Jestem pielęgniarką, nie poznajesz mnie? – Odpowiedziała Lusia.
 – Robisz sobie ze mnie żarty? – Zirytowała się koleżanka.
 – Ależ nie! – Zapewniała Lusia.
 – No to kim ty jesteś? – Zapytała pielęgniarka.
“Tajemnica Okularów Czasu” Wiktoria Czech

Gdy Pan Ziemowit wrócił do domu, poszedł spać. Następnego ranka chciał sprawdzić nowe okulary. Jak założył okulary, to świat się zmienił. Wszystko miało inny kolor i kształt. Widział rąby i kwadraty, koła i trójkąty. Wszystkie w różnych kolorach było jakby mniej poważne. Nagle zobaczył siedzącego na balkonie u sąsiadów kota. Wydał mu się jakiś inny. Nagle przypomniały mu się obrazy Jasia. Nie były jednak już brzydkie, a piękne i kolorowe. Nagle Pan Ziemowit przypomniał sobie, że nie można nosić okularów dłużej niż 5 minut. Ściągnął okulary i pomyślał sobie „Jak mogłem powiedzieć tak małemu Jasiowi o jego obrazach. Każdemu może przecież podobać się coś innego”.
“Układ Koteczny” Mikołaj Korba

Laureaci:
Wiktoria Czech - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 17 w Krakowie, klasa 1
Mikołaj Korba - Szkoła Podstawowa nr 27 w Krakowie, klasa 1

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie jak zwykle przekazany przez Nową Erę na cele charytatywne związane ze wsparciem dla dzieci (dochód ze sprzedaży ostatniej książki pt. “Detektywi w akcji” wsparł działalność Fundacji Świętego Mikołaja).

We wszystkich 7. edycjach konkursu wzięło udział już 20.461 uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Barbara Kosmowska (pisarka, autorka książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazało się 6 książek z debiutami literackimi dzieci: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń” , “Zwierzaki mają głos”, “Startujemy w przyszłość” i “Detektywi w akcji”.

Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie konkursowej Popisz się talentem

Źródło mat. prasowe Wydawnictwa Nowa Era

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl