Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
24.06.2022 | Czytano: 111

Jubileuszowy Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych

W weekend w amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbył się jubileuszowy 45. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Wzięło w nim udział 14 dziecięcych zespołów regionalnych różnych grup etnograficznych z terenu Karpat i Podkarpacia.

- Bardzo się cieszę, że po tej prawie dwuletniej przerwie, udało się spotkać tu po raz kolejny. Bardzo się cieszę, że ten amfiteatr rozbrzmiewa śpiewem. Mamy nadzieję, że wszyscy ze swoich występów będą zadowoleni, że zawiążą się nowe przyjaźnie, a komisji życzę dobrych obrad. To jubileuszowy festiwal, ale mam nadzieję, że będzie wyjątkowy nie tylko z tego powodu - powiedział podczas oficjalnego otwarcia burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder.

Dyrektor Centrum Kultury Sportu i Promocji Bolesław Bara podkreślił, że historia i tradycja jest tym, co trzyma nas wszystkich przy życiu. - Cieszy to, że tak licznie, ta wspaniała młodzież przybyła do Rabki-Zdrój, miasta dzieci świata - powiedział. - Oczywiście są starsze festiwale, ale nasz, rabczański, jest również zacny. 45 lat – to jest i dużo, i mało. W 1971 roku spotkało się kilku zapaleńców, podobnie jak dzisiaj, są to ci cudowni instruktorzy, którym się po prostu chce, wbrew temu co jest dokoła, zapalają pasją, entuzjazmem młodzież. Będą tu przygrywać różne nuty, będą pokazywane różne obrzędy – patrzcie Państwo uważnie, bo można się od tych młodych ludzi wiele nauczyć.

- Taka moja wycieczka, ale muszę ją zrobić, bo ja już taki jestem, że czasem lubię powiedzieć może za dużo. Myśmy oczywiście wnioskowali do ministerstwa, żeby wsparło nasz festiwal. I ministerstwo wsparło nasz festiwal finansowo, dużą kwotą. Ale to jest mniej więcej taka kwota, która by nie wystarczyła nawet na koncert Zenona Martyniuka - powiedział podczas otwarcia 45. Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych dyrektor rabczańskiego centrum kultury Bolesław Bara.

- Oby ci, którzy decydują o tym, żeby wspierać kulturę i edukację, nie zapomnieli o tym, co jest tak naprawdę najważniejsze, i kogo należy wspierać, jakie inicjatywy, jakie pomysły, zespoły, wydarzenia, koncerty, festiwale, tak jak nasz - dodał.

Występy dziecięcych zespołów oceniała komisja w składzie: Wiesława Hazuka – choreograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog, Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta /MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu/, Marta Smólczyńska – etnolog, /MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu/ i Benedykt Kafel – etnograf. Każdy zespół został doceniony za swój występ: MALI MAGURZANIE z Łodygowic (pow. żywiecki) z programem „Faryna" za bardzo dobrą technikę taneczną i estetykę ubioru; MALI BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej (pow. tatrzański) z programem „W izbie" za reżyserię programu, bardzo dobry śpiew i taniec; MALI HAMERNICY z Krakowa Nowej-Huty z programem „Po majówce" za klimat i różnorodność zabaw dziecięcych; MAŁOLIPNICKA RODZINA KOLPINGA z Lipnicy Małej (pow. nowotarski) z programem „Przy odpuście" za dobry taniec, śpiew i muzykę; MANIE z Jasła (pow. jasielski) z programem „Zabawa przy wykopkach" za podjęcie tematu związanego z obyczajowością dziecięcą regionu Pogórza; PIECUCHY z Nawojowej (pow. nowosądecki) z programem „Zanim na majówko pośli" za dobrą reżyserię, muzykę, śpiew i taniec; POGÓRZAŃSKIE DZIECI z Kąclowej (pow. nowosądecki) z programem „Przy sobocie, po robocie" za bogactwo zabaw dziecięcych, bardzo dobry taniec, muzykę i stroje; PNIOKI z Sadku-Kostrzy (pow. limanowski) z programem „Na borówki" za kompozycję programu, bardzo dobry śpiew i taniec oraz odpowiednie ubiory dziecięce; BUDZOWSKIE KLISZCZAKI z Budzowa (pow. suski) z programem „Przed jarmarkiem" za pokazanie folkloru dziecięcego Górali Kliszczackich; ZASADNIOKI z Zasadnego (pow. limanowski) z programem „Na polu przed chałpom" za różnorodność zabaw, swobodę na scenie oraz dziecięcą muzykę; MAŁY ZBÓJNICEK z Zębu (pow. tatrzański) z programem „W maju ku kaplicy" za całokształt widowiska ukazującego właściwy klimat folkloru dziecięcego; MAŁE JANCZOWIOKI z Janczowej (pow. nowosądecki) z programem „Jak się kuma z kumą zejdzie" za pomysł i logiczne przeprowadzenie widowiska oraz dobry śpiew i taniec; MAŁOLIPNICANIE ze Lipnicy Małej (pow. nowotarski) z programem „U Bulokow na notoniu" za bogactwo zabaw i rekwizytów, dobry taniec, śpiew oraz ubiory oraz MAŁY KONIAKÓW z Koniakowa (pow. cieszyński) z programem „Na pasionku" za rozśpiewanie i roztańczenie grupy oraz bogaty repertuar zabaw.

Na 30. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, który odbędzie się w Nowym Sączu w lipcu 2023 r. Komisja Artystyczna rekomendowała następujące zespoły: MAŁY ZBÓJNICEK z Zębu z programem „W maju ku kaplicy”, MAŁY KONIAKÓW z Koniakowa z programem „Na pasionku”, PIECUCHY z Nawojowej z programem „Zanim na majówko pośli”, POGÓRZAŃSKIE DZIECI z Kąclowej z programem „Przy sobocie, po robocie” MAŁE JANCZOWIOKI z Janczowej z programem „Jak się kuma z kumą zejdzie” oraz rezerwowo MAŁOLIPNICKA RODZINA KOLPINGA z Lipnicy Małej z programem „Przy odpuście”.

oprac. r/

Źródło podhale24.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl