Niedziela, 19 maja | Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
18.02.2022 | Czytano: 131

"To nie tylko świetny dyrektor, ale również wspaniały człowiek"

Dziś przed Teatrem Słowackiego w Krakowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Posła Marka Sowy, byłego marszałka woj. małopolskiego, Jacka Krupy byłego marszałka woj. małopolskiego, Grzegorza Lipca byłego członka zarządu województwa małopolskiego oraz Leszka Zegzdy i Wojciecha Kozaka, byłych wicemarszałków województwa małopolskiego.

Tematem konferencji była cenzura wprowadzana przez Prawo i Sprawiedliwość oraz próba odwołania dyrektora Teatru Słowackiego Krzysztofa Głuchowskiego przez obecnego marszałka Witolda Kozłowskiego.

Uczestnicy konferencji wyrazili swój sprzeciw wobec patologicznych - ich zdaniem - działań PiS oraz próbom mszczenia się za inscenizację „Dziadów”.

„Dla nas przestrzeń kultury była zawsze przestrzenią wolności słowa, wolności artystycznej i staraliśmy się zapewnić dla wszystkich instytucji w Małopolsce możliwość nieskrępowanego funkcjonowania. […] nie ma naszej zgody na zemstę za dziady” - mówił Marek Sowa.

Grzegorz Lipiec porównał obecny Zarząd Województwa Małopolskiego do Gomułki cenzurującego kulturę.

„Pan Dyrektor Głuchowski tchnął nowego ducha w Teatr Słowackiego, odwołując się jednocześnie do najważniejszych tradycji" mówił Jacek Krupa. - "Jesteśmy wszyscy razem z panem dyrektorem Głuchowskim.”

Leszek Zegzda z kolei nie znajduję żadnej przestrzeni, aby krytycznie wypowiadać się o funkcjonowaniu Teatru pod dyrekcją Krzysztofa Głuchowskiego. "To nie tylko świetny dyrektor, ale również wspaniały człowiek” - konkluduje.

Postawę dyrektora Głuchowskiego chwalił Wojciech Kozak. - „Podziękowanie dla dyrektora za nie zdjęcie Dziadów ze sceny przy dużej presji zarządu województwa. Za odwagę przeciwstawienia się cenzurze…”

Kłopoty dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego i kierowanego przez niego od września 2016 roku Teatru spowodowane są spektaklem "Dziady" Adama Mickiewicza w reżyserii Mai Kleczewskiej. Powrót dzieła na deski Teatru po 120 latach od pra-premiery spektaklu Stanisława Wyspiańskiego nie spodobał się przedstawicielom władzy. Krytykował go Minister Kultury Piotr Gliński, krytykowała go też Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak. Początkiem stycznia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kierowane przez Piotra Glińskiego wycofało się ze współfinansowania Teatru


wo/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl