Sobota, 20 lipca | Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza
10.08.2021 | Czytano: 113

Etno Trzy Korony (galeria)

W Sromowcach Niżnych odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą Etno Trzy Korony. Złożyło się na nie wiele wydarzeń.

Etno Trzy Korony (galeria)
Było to wystawy i prezentacje artystów z Pienin, warsztaty rękodzieła dla małych i dużych, gawędy, konkursy i spotkania na terenie starego kościółka, gdzie obecnie mieści się Galeria Sztuki Pienińskiej, oraz na przystani flisackiej. Zwieńczeniem wydarzeń był wielki koncert finałowy, na którym miejscowe zespoły regionalne wystąpiły wspólnie z muzykami profesjonalnymi.

Wydarzenie rozpoczęło się Jarmarkiem Artystycznym. W cieniu pięknych lip okalających stary kościółek rozsiedli się pienińscy twórcy z prezentacja swoich dzieł i warsztatami przeznaczonymi zarówno dla małych jak i dużych. Warsztaty plastyczne prowadzone były przez członkinie TPSP ze Szczawnicy Marię Lizoń-Śliwę, Zofię Drążkiewicz, Annę Malinowską oraz Ewę Majerczak z krościeńskiego Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. Można było popróbować swoich zdolności malarskich, poznać tajniki pienińskiego haftu, albo zapoznać się z techniką witrażu. Chętnych nie brakowało, a powstałe dzieła można było zabrać ze sobą na pamiątkę.

Kolejną atrakcją tego dnia były spotkania na przystani flisackiej, gdzie w pobliżu Dunajca, w scenerii przyjemnie zainscenizowanej z łodzi flisackich można zapoznać się z kulturą Pienin. Spotkania rozpoczęły prezentacje potraw pienińskich połączone z promocją książki o pienińskich tradycjach kulinarnych, a potem popłynęły opowieści o pienińskich legendach, sekretach flisaków, o pienińskich zwyczajach. Odbył się także pokaz instrumentów pasterskich i nauka pienińskiej przyśpiewki, która została wykonana wspólnie z publicznością na koncercie finałowym, będącym zwieńczeniem całego wydarzenia. W tej części wydarzenia udział wzięli Artur Majerczak, Stanisław Migdał, Marek Piątek, Muzyka Białopotocanie oraz gość specjalny Andrzej Dziedzina Wiwer, a gospodarzem spotkania była pomysłodawczyni wydarzenia Katarzyna Wiwer.

Wydarzenie zakończyło się finałowym koncertem, który odbył się w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sromowcach Niżnych, a była to radosna współpraca zespołów regionalnych z muzykami profesjonalnymi. Tego wieczora wystąpili: kwartet smyczkowy The Time Quartet (Warszawa), Katarzyna Wiwer – sopran, Muzyka Białopotocanie, Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Maniowianie, Grupa Śpiewacza Flisaków Pienińskich ze Sromowiec Niżnych, Marek Piątek – instrumenty pasterskie oraz recytatorzy Andrzej Dziedzina Wiwer i Artur Majerczak. Artyści inspirowali się wzajemnie, a radość wspólnego muzykowania udzieliła się wszystkim. Było to wspaniałe, huczne zakończenie tego bogatego w przeżycia dnia.

Wydarzenie organizowane było przez Oficynę Artystyczną Astraia wraz z Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, Polskim Stowarzyszeniem Flisaków Pienińskich oraz Fundacją Kulturalny Szlak przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oddział w Szczawnicy, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, parafii w Sromowcach Niżnych, hotelu Nad Przełomem oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach, a zrealizowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, programy Etno Polska realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Organizatorzy

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl