Sobota, 20 lipca | Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza
20.01.2019 | Czytano: 120

Kolejny dzień Światowych Dni Młodzieży oczami pielgrzymów archidiecezji krakowskiej

Piąty dzień krakowskich pielgrzymów na ŚDM w Panamie był niezwykle bogaty. Po Mszy św., którą sprawował proboszcz Monagrillo ks. Eric Miguel Dominguez Vega, krakowscy pielgrzymi zdobyli wzgórze Cerro El Tigre, które dla mieszkańców Monagrillo ma wyjątkowe znaczenie. Wspólnymi siłami wnieśli na szczyt krzyż, który umieścili na stałe obok liter JMJ oznaczających po hiszpańsku Światowe Dni Młodzieży. Grupa miała także okazję spędzić piękne chwile na plaży a wcześniej roztańczony i rozśpiewany jak zawsze wieczór panamski przy wtórze tamtejszej orkiestry. Oto jak relacjonują ten dzień sami młodzi pielgrzymi: Natalia Sowa, Paulina Strużyk i Alicja Tomporowska ze Wspólnoty Pan AMA przy Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Kolejny dzień Światowych Dni Młodzieży oczami pielgrzymów archidiecezji krakowskiej
Piąty dzień naszego pobytu w Monagrillo obfitował w rozmaite aktywności. Na różne sposoby wspólnie włączyliśmy się w życie tutejszych mieszkańców.

Poranek rozpoczęliśmy od Mszy świętej, a następnie z zapałem przeszliśmy do działania. Jedna z grup, spełniając wezwanie Papieża Franciszka zawarte w encyklice “Laudato Si”, pomagała w tworzeniu ekologicznego ogródka przy miejscowej szkole. Naszym zadaniem było pomalowanie dekoracji stworzonych z materiałów z odzysku według określonych wzorów. W ciągu kilku godzin zużyte opony i inne niepotrzebne odpady przemieniły się w barwny i wręcz bajkowy świat.

Kolejna grupa wykonywała prace porządkowe na rzecz Monagrillo, takie jak chociażby zbieranie śmieci na plaży, inna z kolei umilała czas najmłodszym mieszkańcom wioski. Wspólne gry i zabawy przyniosły wiele radości nie tylko dzieciom z Monagrillo, ale również nam – pielgrzymom.

Po obiedzie nadszedł oczekiwany przez wszystkich czas na plaży. Mieliśmy chwilę na to, aby nacieszyć się słońcem i uwiecznić ten moment na pięknych fotografiach. Po podwieczorku, który zjedliśmy w parku pod palmami wnieśliśmy na pobliskie wzgórze krzyż. Jak powiedział jeden z mieszkańców, będzie on przypominał Panamczykom o Jezusie oraz pielgrzymach ŚDM 2019.

Zmęczeni trudem wędrówki wróciliśmy autobusami do kościoła, gdzie odbyła się kolejna z konferencji na temat motywu przewodniego tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Była mowa o mocy Słowa Bożego. Nauczyliśmy się przede wszystkim, że Pan Bóg jest w stanie dokonać wszystkiego jeśli my pogłębiamy relacje z nim między innymi poprzez czytanie Biblii oraz silną wiarę.

Po zakończonych rekolekcjach pielgrzymi udali się do swoich domów, gdzie spędzili wieczór w towarzystwie goszczących ich rodzin. Dzień ten upłynął z uśmiechami na twarzach, a to wszystko dzięki Panu, który sieje szczęście w naszych sercach.

Karolina Zając | Archidiecezja Krakowska
Fot. Ks. Marcin Filar, Łukasz Muzyka, Jan Baran| Archidiecezja Krakowska

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl