Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
10.11.2018 | Czytano: 103

Niemy świadek historii…

Pozornie zwyczajne chwile, rodzące się pomysły, wreszcie wielkie wydarzenia kształtujące historię – to ich świadkami bywały… ławki. Zasiadali na nich przywódcy, wizjonerzy, zwyczajni ludzie. Dzisiaj ławka staje się czynnym uczestnikiem opowieści o wydarzeniach sprzed 100 lat.

Niemy świadek historii…
„Ławka Niepodległości” – to program Ministerstwa Obrony Narodowej, którego głównym celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki programowi w każdym województwie powstaną niezwykłe multimedialne pomniki upamiętniające tradycję, sławę i chwałę oręża polskiego. Znajdziemy je także w Małopolsce.

- To piękna inicjatywa, by wykorzystując chwilę odpoczynku, spotkania z kimś bliskim, pochylić się nad rokiem 1918 – nad wydarzeniami, które wówczas miały miejsce, a także ludźmi, którzy odgrywali wtedy szczególną rolę. Jestem przekonany, że Ławki Niepodległości staną się ważne także dla młodszych pokoleń – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik na briefingu prasowym, który odbył się przy Dworze Długoszowskich w Bobowej. To jedno z miejsc, gdzie powstanie Ławka Niepodległości.

Duża liczba zgłoszeń od samorządów potwierdza, że przywiązanie do tradycji i szacunku dla wojska oraz historii naszej Ojczyzny jest żywe, a zainteresowanie taką formą upamiętnienia stulecia odzyskania niepodległości znaczne. Na ogłoszenie konkursowe Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęły 262 oferty samorządów. Dotację przyznano na budowę 143 Ławek. Można było otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 80% kosztów realizacji.

Ławki Niepodległości zostaną postawione w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców (jak rynki, bulwary, parki itp.). Będą miały zarówno walory edukacyjne, jak i praktyczne. Siedząc na Ławce, każdy będzie mógł posłuchać Marszu Pierwszej Brygady i nagrań na temat najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także historii lokalnej społeczności z tych czasów. Usłyszymy m.in. fragment Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r. 

Za pomocą fotokodów QR będzie można pobrać materiały historyczne, a Ławki będą także dysponowały hot-spotem WiFi oraz ładowarkami urządzeń mobilnych.

Jak podkreśla autorka projektu Ławki, jej forma i kolor nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka Józefa Piłsudskiego słowo „Niepodległa”, zaś Ławka jest taka skromna, gdyż rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają.

Z projektu mogą skorzystać nie tylko samorządy, które zgłosiły swoje oferty. Jest także możliwość, aby otrzymać od Ministerstwa Obrony Narodowej bezpłatną licencję na jego wykorzystanie. Mogą to zrobić inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawne, jak również kościelna osoba prawna.

W województwie małopolskim dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej Ławki otrzymają: gmina Bobowa, gmina Olkusz, gmina Łącko, gmina Tuchów, gmina Rabka-Zdrój, miasto Gorlice, gmina Korzenna, gmina Wierzchosławice, powiat nowotarski, gmina Gromnik, powiat suski.

Bobowska Ławka Niepodległości stanie przy Dworze Długoszowskich (obecnie mieści się w tym budynku Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej). Jedną z ważniejszych postaci związanych z Bobową jest adiutant i wieloletni przyjaciel Józefa Piłsudskiego – gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Rodzina, do której należał generał Wieniawa-Długoszowski, sprowadziła się do Bobowej w 1887 roku i zamieszkiwała w dworze do 1945 roku. 24 kwietnia 1916 r. Bobową odwiedził marszałek J. Piłsudski. Wydarzenie to upamiętnia pomnika – popiersie Józefa Piłsudskiego oraz Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, który powstał w 2016 roku i znajduje się na dziedzińcu dawnego dworu należącego do Długoszowskich. Także o postaci gen. Wieniawy-Długoszowskiego będzie przypominała Bobowska Ławka Niepodległości.

Podczas wizyty na rynku w Bobowej, wojewoda małopolski Piotr Ćwik rozdawał flagi państwowe. Zostały one uszyte przez osadzone w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie z ogromnej, ponad dwukilometrowej biało-czerwonej flagi, którą rozwijano w Krakowie 2 maja, w ramach bicia rekordu na najdłuższą flagę narodową.

mat. prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl