Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
14.03.2018 | Czytano: 130

665 nowych miejsc w ośrodkach wsparcia dziennego w subregionie tarnowskim i Wieliczce

15 nowych placówek wsparcia dziennego, a w nich 665 miejsc dla podopiecznych, powstanie w kilkunastu miejscowościach subregionu tarnowskiego oraz w Wieliczce. Pozwoli to objąć opieką ponad 1 tys. osób – dzieci, młodzieży i ich rodziców – zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem oraz potrzebujących fachowej pomocy. Na ich utworzenie zarząd województwa przeznaczył 12,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Umowy gwarantujące przyznanie unijnych dotacji przedstawicielom samorządów i instytucji przekazał wicemarszałek Stanisław Sorys.

- Ośrodki wsparcia dziennego to coś więcej niż zwykłe świetlice. W tych miejscach dzieci będą mogły odpocząć i rozwijać swoje pasje, a ich rodzice otrzymają pomoc w pełnieniu obowiązków rodzinnych. Cieszę się, że kilkanaście tego typu placówek powstanie na ziemi tarnowskiej. W całej Małopolsce dzięki naszemu wsparciu z regionalnego programu operacyjnego przybędzie aż 2280 nowych miejsc, co pozwoli objąć opieką ponad 5,7 tys. osób, głównie dzieci i młodzieży - przypomina wicemarszałek Stanisław Sorys i dodaje, że to nie ostatni konkurs w ramach RPO na tworzenie ośrodków wsparcia dziennego. Najbliższy zostanie ogłoszony jeszcze w czerwcu tego roku, a przeznaczono na niego prawie 31 mln zł.

Przekazane umowy na realizację 12 projektów pozwolą utworzyć placówki wsparcia dziennego (PWD) na terenie powiatów: bocheńskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego, a także w Tarnowie i Wieliczce.

Nowe ośrodki powstaną: w gminie Drwinia (placówka na 45 miejsc obejmie wsparciem 100 osób), przy parafii w Żegocinie (PWD na 15 miejsc obejmie wsparciem 40 osób), w gminie Rzepiennik Strzyżewski (2 PWD: w ZSP w Olszynach oraz w Rzepienniku Biskupim, w sumie 40 miejsc dla 70 osób), w gminie Zakliczyn (nowa placówka powstanie w Gwoźdzcu, a ta w Filipowicach poszerzy ofertę, w sumie powstanie 41 miejsc), w gminie Radłów (PWD na 30 miejsc dla 60 osób), w gminie Wojnicz (PWD na 20 miejsc powstanie w Sukmaniu), w Dąbrowie Tarnowskiej (PWD na 15 miejsc obejmie wsparciem 45 osób), w gminie Radgoszcz (placówka na 14 miejsc) oraz w Tarnowie (powstaną PWD przy tamtejszym MOPS i przy parafii św. Filipa Neri). Kolejne placówki: w gminie Bochnia oraz w Odporyszowie, Tarnowie i Wieliczce będą mogły pomagać jeszcze większej liczbie potrzebujących, szczególnie dzieciom i młodzieży, które nie ukończyły 18 lat.

W ośrodkach wsparcia dziennego opiekę znajdą zwłaszcza dzieci i młodzież z rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, a także ich rodzice, którzy będą mogli liczyć na wsparcie specjalistów, m.in. psychologów.

opr. s/
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl