Poniedziałek, 22 lipca | Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii
20.02.2018 | Czytano: 110

Akcja "Tonący lodu się chwyta" (zdjęcia)

- Mamy półmetek ferii, nad bezpieczeństwem wypoczywających uczniów czuwają strażacy oraz inne służby. To ważne, by przypominać, jakich zachowań należy unikać i jak udzielać pomocy. Naszym wspólnym życzeniem jest to, by dzieci nie były niepotrzebnie narażone na niebezpieczeństwo, a po dwutygodniowej przerwie w zajęciach szkolnych bezpiecznie wróciły do szkół – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas spotkania z dziennikarzami połączonego z ćwiczeniami grupy ratownictwa wodno-nurkowego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Akcja "Tonący lodu się chwyta" (zdjęcia)
Strażacy pokazali, jak wygląda ratowanie osoby, pod którą załamał się lód oraz omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa, których przestrzeganie pozwoli uniknąć zagrożeń. W wydarzeniu uczestniczyli również małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Stanisław Nowak oraz rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Sebastian Woźniak.

- W okresie zimowym, przestrzegamy przed przebywaniem na zamarzniętych akwenach – zabawa na lodzie zawsze niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Zwracajmy uwagę na to, co się dzieję wokół nas, by wypoczynek przebiegał w bezpieczny sposób. Bądźmy czujni i uczmy nasze dzieci, jak postępować, by uniknąć niebezpieczeństw. Przede wszystkim należy zachować spokój i być ostrożnym – zarówno jeśli chodzi o zagrożenia związane z lodowiskami, jak i ogniem czy czadem – przypomniał małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Stanisław Nowak.

Strażacy radzą, jak aktywnie i bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu zimą.

Jeśli chcesz pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej spędzisz czas na sztucznym lodowisku przygotowanym na przykład na boisku szkolnym. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W takiej sytuacji trzeba przestrzegać następujących zasad:
1. Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki!
2. Wychodząc z domu, zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu
3. Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
4. Sprawdź grubość lodu. Lód w ciekach wodnych zawsze jest cieńszy, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
5. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu, zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
6. Na lód powinny wchodzić co najmniej 2 osoby, w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli nikogo nie ma w pobliżu.
7. Dobrze, jeśli dorośli i dzieci mają przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
8. Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
9. Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, lecz natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Co zrobić, gdy zarwie się pod Tobą lód?
1. W przypadku złamania lodu, staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
2. Jeśli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i starając się jednocześnie – o ile to możliwe – wydostać na lód. Z reguły jest to niezwykle trudne, dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeżeli to możliwe, zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej

Kiedy zauważysz osobę tonącą:
1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe, tj. straż pożarną ( tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe ( tel. 999 lub 112).
2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo! Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może złamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko – po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który załamać się może również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się, czołgając się po lodzie.
4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, by możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwości zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) oraz jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, by zapobiec dalszej utracie ciepła.
6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
7. Gdy poszkodowany jest przytomny, można podać mu słodkie i ciepłe płyny do picia.

materiały Państwowej Straży Pożarnej, opr.s/ zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl