Poniedziałek, 15 lipca | Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
30.08.2016 | Czytano: 114

Apel do premier o gwarancje dla budowy linii kolejowej

W Rabce-Zdroju samorządowcy i działacze społeczni z Beskidu Wyspowego, Limanowszczyzny oraz Sądecczyzny podpisali się pod apelem do premier Beaty Szydło o umieszczenie na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego budowy linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna wraz z przebudową linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz.

Apel do premier o gwarancje dla budowy linii kolejowej
Na liście podstawowej znalazły się tylko dwa zadania: projekt budowy i wykup gruntów pod nową linią oraz przebudowa linii Chabówka - Nowy Sącz. Zadania z listy podstawowej mają zapewnione finansowanie, te z rezerwowej nie mają takich gwarancji. Tymczasem najważniejsza część zadania, czyli budowa samej linii Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna, znalazła się na liście rezerwowej.

- Cieszymy się, że dwa etapy zostały umieszczone na liście podstawowej, ale ten najważniejszy na niej się nie znalazł. Nastąpił postęp w sprawie budowy linii, ale w pełni nas on nie zadowala. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, kiedy byli jeszcze w opozycji, obiecywali, że gdy dojdą do władzy, to inwestycja zostanie zrealizowana. Obiecywał to m.in. obecny minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Oczekujemy więc na spełnienie obietnic - mówił Czesław Szynalik (na zdjęciu), jeden z sygnatariuszy apelu.

Pod apelem do premier podpisali się m.in. wiceburmistrz Rabki-Zdroju Robert Wójciak i Maciej Panasiewicz ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

Budowa fragmentu linii kolejowej przez Podłęże i połączenie jej z istniejącą linią Nowy Sącz - Chabówka, znacznie skróciłoby podróż pociągiem z Krakowa na Podhale. Gdyby doszła do skutku, podróż np. z Krakowa do Rabki-Zdroju trwałaby ok. 50 minut, czyli krócej niż busem.

r/
Źródło Podhale24

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl