Środa, 22 maja | Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
15.11.2014 | Czytano: 107

Powstaje "Ilustrowany leksykon gwary i kultury podhalańskiej"

Jego autorem jest prof. Józef Kąś. Językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zapowiada, że pierwszy z dziesięciu 500-stronicowych tomów ukaże się już za kilka tygodni. Następne tomy, wraz z płytą z nagraniami gwary, powinny być drukowane systematycznie, co pół roku. Zbiór liczyć będzie ok. 50 tys. haseł i ok. 3 tys. zdjęć.

Będzie to pierwsza tak obszerna publikacja na temat języka i kultury Podhalan. Wydawnictwo będzie miało charakter zbliżony do encyklopedycznego, z licznymi ilustracjami.

Hasła, pisane gwarą i wyjaśnione w języku literackim, uzupełnią cytaty. Oprócz tego w leksykonie znajdą się opisy podhalańskich zwyczajów, obrzędowości, itp. Nie zabraknie starych podhalańskich porzekadeł, zagadek, a nawet sennika.

Gwara podhalańska, w przeciwieństwie do innych gwar, wciąż pozostaje żywa. Mowie podhalańskiej jest poświęconych wiele małych słowników, które - jak zauważa językoznawca - raczej są indeksami zawierającymi gwarowe hasła i ich ogólnopolskie odpowiedniki. Pierwszy znaczący "Słownik gwary podhalańskiej" wydał pod koniec XIX w. Bronisław Dembowski. Kilka lat temu ukazał się, liczący ok. 8 tys. haseł, "Słownik gwary Zakopanego i okolic" Juliusza Zborowskiego.

Józef Kąś jest autorem m.in. „Słownika gwary orawskiej” i współautorem „Słownika współczesnego języka polskiego”, „Pieśni z Orawy”, „Wesela orawskiego dawniej i dziś”.

Na zdjęciu - profesor Kąś podczas promocji "Słownika gwary orawskiej".

opr. s/ zdj. Łukasz Sowiński

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl