Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
05.06.2024 | Czytano: 199

Święto Soli powraca

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka z radością ogłosiło powrót jednego z najbardziej barwnych i wyjątkowych wydarzeń kulturalnych Wieliczki – „Święta Soli”. Po czterech latach przerwy - już 16 czerwca na dziedzińcach Zamku Żupnego - znów będzie można uczestniczyć w tej niezwykłej imprezie. Jak zwykle „Święto Soli” oferuje różnorodność atrakcji i zabawę dla całej rodziny.

fot. D. Kołakowski
Po czterech latach przerwy - już 16 czerwca na dziedzińcach Zamku Żupnego - znów będzie można uczestniczyć w tej niezwykłej imprezie. Jak zwykle „Święto Soli” oferuje różnorodność atrakcji i zabawę dla całej rodziny.

Historia przedsiębiorstwa solnego 
Święto przeniesie w przeszłość do czasów królewskiego przedsiębiorstwa - Żup Krakowskich, przybliżając proces pozyskiwania cennego minerału - soli. Rekonstrukcja XVII-wiecznej warzelni pozwoli na doświadczenie dawnych czasów. 

Interaktywne doświadczenia
Impreza pozwoli także na osobiste zaangażowanie się w tradycyjne rzemiosła związane z dawnym, solnym przedsiębiorstwem. Będzie można spróbować swoich sił w skręcaniu lin, wykonywaniu beczek, lepieniu garnków, czerpaniu papieru, wyplataniu z wikliny, wykuwaniu metalu czy wyrabianiu świec.

Rozrywka dla dzieci 
Zajęcia z masy solnej, malowanie solniczek, tworzenie dokumentów z pieczęcią, tor przeszkód, zjazd na linie z XIV baszty oraz fascynujące eksperymenty chemiczne w mobilnym laboratorium to tylko niektóre z atrakcji skierowanych do dzieci.

Zamek Północny z polichromiami i wystawami
Podczas imprezy będzie można zwiedzać z przewodnikiem Zamek Żupny, dawną siedzibę solnego przedsiębiorstwa - Żup Krakowskich. Na zwiedzających czekają niedawno udostępnione wnętrza budynku północnego Zamku wraz polichromiami oraz wystawy czasowe: „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach ”,  „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce” oraz „Powroźnictwo w grafice”. 

Kultura i muzyka
Koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli "Wieliczka”, Kapeli Mietniowskiej i Kapeli Hanki Wójciak oraz interaktywny spektakl teatralny w wykonaniu aktorów z „Krak-Art.” zapewnią niezapomnianą rozrywkę. Nie zabraknie także zabawy loteryjnej „Kosz z solą”.
 

Szczegółowy program imprezy znaleźc można w dziale Co Gdzie Kiedy
 

 
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl