Badania można na pewno zrobić do końca czerwca, jednak Ministerstwo Zdrowia planuje przedłużenie programu.
- Wiele osób w młodym i średnim wieku zakłada, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego ich jeszcze nie dotyczą. W efekcie nie kontrolują np. poziomu swojego cholesterolu, nie wiedzą jakie mają ciśnienie tętnicze. Tymczasem nadciśnienie tętnicze nie przez przypadek jest nazywane „cichym zabójcą” – długo może nie dawać żadnych objawów, a nieleczone prowadzić do zawału serca, udaru czy niewydolności serca. Po 40. roku życia nie ma całkowicie zdrowych osób, są tylko niezdiagnozowani. Zachęcam więc wszystkich, by nie bagatelizowali regularnych badań i jeśli mają taką możliwość, skorzystali z programu Profilaktyka 40 Plus – mówiła w momencie uruchomienia programu prof. dr hab. med. Jadwiga Nessler, kierownik Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.
W Małopolsce tylko z powodu nadciśnienia tętniczego leczy się ok. 400 tys. pacjentów. Pod opiekę lekarzy trafia coraz więcej pacjentów z miażdżycą czy cukrzycą typu drugiego, za rozwój której odpowiada przede wszystkim nadmiar cukru i przetworzonych produktów w diecie.
Ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych rośnie z wiekiem, a jedyną szansą na ich wykrycie na wczesnym etapie, w momencie, gdy nie dają jeszcze niepokojących objawów, są regularne badania profilaktyczne. Możliwość kompleksowego przeglądu organizmu daje Profilaktyka 40 Plus.
Pakiet badań dla kobiet i mężczyzn
W Małopolsce z programu skorzystało dotąd ponad 322 tys. osób. Chętniej badają się kobiety – 60 proc. osób, które sprawdziły swój stan zdrowia to panie.
W skład Profilaktyki 40 Plus wchodzą pakiety podzielone na zestawy dla kobiet, mężczyzn i część wspólną. Obejmują one m.in. morfologię krwi, badania ogólne moczu, pomiar ciśnienia, cholesterolu, stężenia glukozy we krwi, badanie PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego i krwi utajonej w kale. To zestaw pomocny we wczesnym wykrywaniu najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych m.in. nadciśnienia tętniczego, otyłości czy cukrzycy.
Dobrane na podstawie ankiety badania można wykonać w dowolnej placówce, biorącej udział w programie. Uzyskane wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej.
Jak wystawić sobie skierowanie?
Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba.
Ankietę można wypełnić też w aplikacji mojeIKP. Jest opublikowana w zakładce Profilaktyka. Na badania można umówić się również bezpośrednio w jednej z 323 placówek, które realizują program w Małopolsce. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl.
W całym kraju dotychczas badania w ramach Profilaktyki 40 Plus wykonało ponad 4 mln osób. Najchętniej korzystają z niego 40-44-latkowie. Ale w całym kraju jest też prawie 250 osób w wieku 99+, które zgłosiły się na badania!
Obecnie trwają prace nad przedłużeniem programu do końca 2024 r. Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Reklama