Poniedziałek, 24 czerwca | Imieniny: Jana, Danuty, Janiny
09.05.2024 | Czytano: 490

Profilaktyczna kolonoskopia w sześciu nowych placówkach

Małopolski NFZ podpisał umowy z lecznicami z Krakowa, Tarnowa i Wadowic, które od początku miesiąca realizują program badań przesiewowych raka jelita grubego. Łącznie profilaktyczną kolonoskopię można wykonać w 30. różnych placówkach

Profilaktyczna kolonoskopia w sześciu nowych placówkach
W ubiegłym roku skorzystało z profilaktycznej kolonoskopii skorzystało 7,3 tys. Małopolan. U blisko połowy z nich wykryto różnego rodzaju zmiany.
 
- Dane gromadzone w Krajowym Rejestrze Nowotworów pokazują, że w 2021 r. rak jelita grubego był trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Małopolan i drugim wśród Małopolanek. Długi czas rozwoju tej choroby ze zmian łagodnych daje nam realną szansę na zapobieganie jej. Warto więc pokonać strach i wykonać profilaktyczną kolonoskopię – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Zależy nam, by korzystanie z programu badań przesiewowych raka jelita grubego było jak najłatwiejsze. Od maja finansujemy pracę kolejnych placówek odpowiedzialnych za jego realizację. Można się do nich zgłosić bez skierowania – wskazuje.
 
W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zawarł umowy z sześcioma nowymi placówkami w regionie, gdzie można wykonać profilaktyczną kolonoskopię:
  • ALLMEDICA SP. Z O.O., Kraków, al. Adolfa Dygasińskiego 2d, 
  • PZU ZDROWIE S.A., Kraków, ul. Kotlarska 11, 
  • COMARCH HEALTHCARE S.A., Kraków, ul. prof. Michała Życzkowskiego 29, 
  • SKOPIA ESTETIC CLINIC SP. Z O.O., Kraków, ul. Josepha Conrada 79, 
  • CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW SP. Z O.O., Tarnów, ul. Edwarda Rydza-Śmigłego 5, 
  • ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ W WADOWICACH, Wadowice, ul. Karmelicka 5.
Łącznie program jest realizowany w 30 różnych lecznicach w całej Małopolsce. Ich adresy są dostępne na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.
 
Z badań przesiewowych raka jelita grubego mogą skorzystać osoby w wieku 50-65 lat, które w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywały kolonoskopii oraz młodsze – w wieku 40-49 lat, jeśli ich bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita. Diagnostyka jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.
 
Kolonoskopia pozwala obejrzeć jelito grube od środka. Jest ona wykonywana za pomocą miękkiej, giętkiej rurki wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego. Badanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – decyzję podejmuje lekarz. Podczas diagnostyki medyk ma możliwość pobrania wycinków niepokojących zmian, które trafiają następnie do oceny histopatologicznej, czy usunięcia ewentualnych polipów.
 
Dane NFZ pokazują, że w ubiegłym roku diagnostykę w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego w Małopolsce wykonało ponad 7,3 tys. osób. Aż u blisko połowy z nich wykryto niepokojące zmiany – polipy czy gruczolaki! W 48 przypadkach medycy potwierdzili nowotwór złośliwy.
 
Poza programem badań przesiewowych raka jelita grubego kolonoskopia finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga skierowania. Może je wystawić m.in. lekarz rodzinny. Z analizy małopolskiego NFZ wynika, że w ubiegłym roku tego typu badanie wykonano u ponad 40 tys. Małopolan. To o 5 tys. więcej niż w 2022 roku. Najwięcej pacjentów kolonoskopię wykonało w Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Zabiegowym MEDICINA (ponad 5,3 tys.), Szpitalu św. Rafała (3,6 tys.) oraz Bonifraterskim Centrum Medycznym (2 tys.).
 
Źródło mat. prasowe NFZ

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl