Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
04.05.2024 | Czytano: 183

Syryjczycy udawali Greka, Rumuna oraz Marokańczyka

Funkcjonariusze z Placówki SG w Krakowie–Balicach pełniący służbę w ramach patrolu z zadaniem przeciwdziałania i zwalczania nielegalnej migracji, wszczęli kontrolę legalności pobytu wobec cudzoziemców przybyłych do Polski samolotem rejsowym z Aten. Zatrzymano trzech Syryjczyków.

Syryjczycy udawali Greka, Rumuna oraz Marokańczyka
Zatrzymani cudzoziemcy to mężczyźni w wieku 18, 21 oraz 27 lat. Wszyscy trzej nie posiadali dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP. Dodatkowo podczas kontroli posłużyli się odpowiednio: przerobionym greckim dokumentem osobistym, podrobionym rumuńskim dowodem osobistym i przerobionym marokańskim paszportem.

Najmłodszy z mężczyzn podczas kontroli posłużył się przerobionym greckim dowodem osobistym. Dokument figurował w bazie jako przedmiot podlegający zatrzymaniu. Ponadto dane daktyloskopijne młodego Syryjczyka figurowały w dostępnych bazach SG jako obywatela państwa trzeciego podlegającego decyzji nakazującej powrót. Dokument został zatrzymany. Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanych czynów i dobrowolnie poddał się karze w wymiarze 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata, orzeczenie dozoru kuratora w okresie próby, podaniem wyroku do publicznej wiadomości przez okres 6 miesięcy oraz pokryciem kosztów postępowania sądowego.

21-latek w trakcie legitymowania posłużył się podrobionym rumuńskim dowodem osobistym. Dokument oraz dane osobowe nie figurowały w systemach poszukiwawczych SG. Mężczyzna w trakcie czynności okazał dobrowolnie cudzy autentyczny syryjski paszport, dokument oraz dane osobowe również nie figurowały w systemach poszukiwawczych SG. Dokumenty zostały zatrzymane. Za popełnione przestępstwo obywatel Syrii otrzymał karę 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat, pokrycie kosztów postępowania sądowego i  podanie wyroku do publicznej wiadomości przez okres 6 miesięcy.

Zatrzymany 27-letni obywatel Syrii w trakcie kontroli posłużył się przerobionym marokańskim paszportem. W paszporcie ujawniono również podrobioną polską wizę Schengen oraz fałszywy polski stempel kontroli granicznej z PSG Warszawa–Okęcie. Dokumenty zostały zatrzymane. Mężczyzna otrzymał karę 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata, orzeczenie dozoru kuratora w okresie próby, pokrycie kosztów postępowania sądowego.

Wobec zatrzymanych obywateli Syrii Komendant Placówki SG w Krakowie-Balicach wszczął  postępowania administracyjne o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu. Jednocześnie zastosował środki alternatywne wobec mężczyzn, w których zobowiązał ich do zgłaszania się w każdy pierwszy wtorek miesiąca do Komendanta Placówki SG w Krakowie-Balicach.
Źródło Straż Graniczna

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl