Czwartek, 13 czerwca | Imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji
15.04.2024 | Czytano: 191

Na 7 uczelniach w Krakowie można uratować komuś życie

Od dziś do 21 kwietnia, na 57 uczelniach, studenci i studentki wyposażeni w wiedzę oraz pałeczki do pobrania wymazów przeprowadzą akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wszystko po to, by znaleźć „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia.

Podczas wszystkich dotychczasowych edycji HELPERS’ GENERATION do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 163 tys. osób a 1480 z nich już oddało cząstkę siebie, by uratować życie osób chorych. Rejestracje w ramach 15, wiosennej odsłony projektu odbędą się w 22 miastach, na liście których znalazł się również Kraków. 

Projekt HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS od 2013 roku zrzesza studentów z całej Polski wokół idei dawstwa szpiku i ratowania życia pacjentom, dla których często jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku. Do dziś, społeczność studencka przeprowadziła łącznie 1 626 akcji rejestracji, a w obecnej edycji odbędzie się kolejne 57– w tym 7 na krakowskich uczelniach. Do walki z nowotworami krwi dołączyły: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej oraz Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja. Dzięki dotychczasowym akcjom na uczelniach w stolicy Małopolski, do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyło 22447 osób, a 261 z nich oddało cząstkę siebie dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia.


Wśród 86 liderów i liderek z całej Polski, którzy przeprowadzą akcje na swoich uczelniach, jest Patrycja Gaweł, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Moja przygoda z Fundacją DKMS rozpoczęła się 5 lat temu, kiedy po raz pierwszy wzięłam udział w akcji HELPERS’ GENERATION jako wolontariuszka. Od tamtego momentu jestem zaangażowana w tę inicjatywę. Teraz, będąc liderką już po raz trzeci, czuję, że mogę pełnić jeszcze większą rolę w tej misji. Każda kolejna edycja to dla mnie nowe wyzwania, ale również nowe możliwości i okazja do pełnego oddania się temu, co kocham robić – mobilizować społeczeństwo do działań, które naprawdę zmieniają świat – mówi Patrycja Gaweł, studencka liderka z AGH. - W przypadku mojej uczelni, przygotowaliśmy 14 stanowisk rozmieszczonych na terenie całego kampusu AGH oraz w akademikach Miasteczka Studenckiego. Będziemy tam dostępni w wyznaczonych dniach i godzinach, gotowi do rozmowy oraz rejestracji potencjalnych dawców szpiku! – dodaje liderka.- Co 27 sekund na świecie i co 40 minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę nowotworu krwi, która odbiera dotychczasowe życie, poczucie bezpieczeństwa i możliwość przebywania blisko ludzi, których kochamy. Każda osoba, która rejestruje się w bazie potencjalnych dawców szpiku, staje się realną szansą na uratowanie życia osoby walczącej z bardzo trudnym i nieprzewidywalnym przeciwnikiem. Zachęcam wszystkich do zarejestrowania się – sama procedura jest niezwykle prosta, szybka i bezbolesna. Wystarczy wypełnić formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. To mały gest, który dla kogoś może być tym najważniejszym w życiu

Studenccy liderzy, którzy zorganizują najbardziej kreatywną, innowacyjną, a także efektywną kampanię informacyjno-edukacyjną na temat dawstwa szpiku zostaną wyróżnieni. Nagrodą jest wakacyjny, sześciotygodniowy staż w Fundacji DKMS, która pokryje koszt wynagrodzenia i zakwaterowania stażysty.

O tym, jak wielką moc mają studenckie akcje rejestracji, wiedzą najlepiej dawcy faktyczni, którzy zarejestrowali się podczas jednej z nich, a następnie oddali cząstkę siebie, by uratować życie drugiego człowieka. Dziś takich osób jest już 1480, w tym Tomasz Sado, który do bazy dawców dołączył w trakcie studiów magisterskich.

Zarejestrowałem się pod wpływem impulsu, podczas wydarzenia zorganizowanego przez Fundację DKMS na mojej uczelni. Po kilku latach od tego wydarzenia otrzymałem telefon z informacją o tym, że ktoś potrzebuje mojej pomocy. Ucieszyłem się, że to właśnie ja będę mógł pomóc – mówi Tomasz Sado, dawca faktyczny. - Faktycznym dawcą szpiku zostałem niedawno, bo 7 lutego 2024 roku. Pobranie odbyło się przy zastosowaniu aferezy, czyli metody donacji wykorzystywanej najczęściej, bo aż u 90 proc. dawców. Procedura przypominała oddawanie krwi w stacjach krwiodawstwa, a po jej zakończeniu wróciłem do domu. Wiedząc już, jak wygląda cały proces, bez wahania zgodziłbym się pomóc ponownie, gdyby zaistniała taka potrzeba - dodaje. - Wiem, że moim „bliźniakiem genetycznym” jest dorosły mężczyzna z Polski. Trzymam za niego mocno kciuki i mam nadzieję, że już wkrótce będzie mógł cieszyć się zdrowiem i spełniać swoje marzenia – podsumowuje dawca faktyczny

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Wystarczy przyjść na jedną z akcji organizowanych na krakowskich uczelniach, wypełnić formularz i samodzielnie pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Na miejscu wolontariusze Fundacji DKMS odpowiedzą na wszelkie pytania związane z ideą dawstwa szpiku, procesem zostania dawcą oraz procedurą pobrania.
 
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl