Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
07.04.2024 | Czytano: 417

Kolejni ochotnicy chcą założyć mundur

Służba w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej cieszy się rosnącą popularnością. Do jednostki w podkrakowskiej Rząsce coraz częściej zgłaszają się rekruci spoza regionu.

Kolejni ochotnicy chcą założyć mundur
W najbliższym 16-dniowym szkoleniu podstawowym wezmą udział ochotnicy między innymi z Bielska-Białej, Radomia czy Katowic.  

Najwięcej zgłoszeń notujemy z Krakowskiego Wojskowego Centrum Rekrutacji, sporo chętnych mamy także z Tarnowa. Co ciekawe notujemy zgłoszenia do nas spoza Małopolski co świadczy o atrakcyjności naszego regionu i prowadzonych na wysokim poziomie szkoleń - informuje oficer prasowy 11 MBOT kpt. Adam Trębacz. 

Wcielenie rozpoczęło się w piątek 5 kwietnia. Szkoli się ponad 60 ochotników, w tym 12 kobiet. Zajęcia prowadzą byli żołnierze wojsk powietrzno-desantowych, weterani misji zagranicznych oraz byli żołnierze jednostek specjalnych. Aby zaliczyć kurs podstawowy ochotnicy muszą opanować taktykę w terenie leśnym, nauczyć się strzelania i obsługi karabinka MSBS GROT. Szkoleniowcy kładą nacisk na opanowanie sprawnej łączności w drużynach, umiejętności maskowania, podstaw medycyny pola walki, obrony obiektu i budowania zasadzki. Szkolenie zakończy pętlą taktyczną i uroczystą przysięgą, 20 kwietnia w Trzebini.

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” została sformowana w 2018 roku. Liczy ponad 2 200 żołnierzy i składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty (w Krakowie-Rząsce, Oświęcimiu, Tarnowie i Limanowej) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Dowodzi nią płk Marcin Siudziński.

Osoby zainteresowane dołączeniem do Małopolskich Terytorialsów zapraszamy do kontaktu z najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacji (dawne WKU) lub z naszymi rekruterami poprzez stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl