Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
07.04.2024 | Czytano: 145

Centrum Kardiologii w Oświęcimiu

We wrześniu 2023 roku nastąpiło otwarcie nowej siedziby Centrum Kardiologii GVM Carint w Oświęcimiu. Od tego czasu minęło pół roku. Pora zatem na małe podsumowanie.

Centrum Kardiologii w Oświęcimiu
Centrum mieści się na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, przy tzw. pawilonie neurologii. Nowy budynek Carintu, który powstał za kwotę 20 mln zł, to obiekt z nowoczesnym jak na XXI wiek przystało wyposażeniem i znakomitą kadrą medyczną. Przypomnijmy, że w jego otwarciu uczestniczyło wielu znakomitych gości.

Ważnym elementem nowego centrum są dwie niezależne sale zabiegowe, co zdecydowanie zwiększa warunki i możliwości interwencji kardiologicznych. Jedna z sal nosi imię zmarłego we wrześniu 2021 roku starosty oświęcimskiego Marcina Niedzieli, męża obecnej wicemarszałek sejmu Doroty Niedzieli, który z całych sił dążył do tego, by Carint zbudował w Oświęcimiu nowoczesną siedzibę.

Carint zawsze będzie mi się kojarzył z Marcinem, który patronuje sali operacyjnej, ale też bardzo zabiegał o nową inwestycję w Oświęcimiu. Mój mąż był pacjentem oświęcimskiego centrum i osobiście doświadczył, co to znaczy szybka fachowa pomoc i jak ważna jest dla osób z problemem kardiologicznym tak zwana złota godzina. Marcin wiedział, że Carint we współpracy ze szpitalem w Oświęcimiu i samorządem powiatowym zapewnia bezpieczeństwo medyczne mieszkańcom powiatu oświęcimskiego i sąsiednich miejscowości - wspomina marszałek Dorota Niedziela.

Segmentem nie do przecenienia jest w centrum duży oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego (OINK), kluczowy dla opieki pozabiegowej i ciężkich przypadków kardiologicznych, całodobowo nadzorowany przez zespół lekarski i pielęgniarski. Każde łóżko jest monitorowane za pomocą systemu o wysokoczułych parametrach.

Ośrodek w Oświęcimiu w tej chwili jest centrum, które w pełni wpisuje się w sieć kardiologiczną, wpisuje się w mapę ośrodków w Polsce jak i w Europie, ponieważ posiada całkowite wyposażenie do prowadzenia nie tylko tych zabiegów, które znamy z przeszłości, ale tych nowych, strukturalnych, zarówno w elektrokardiologii, zarówno w naczyniach wieńcowych, w zabiegach dotyczących struktur serca czy zastawek w sercu - tłumaczy kardiolog prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek.

Ogromną wagę lekarze przywiązują do funkcjonującej od pół roku w Centrum Kardiologii Carint w Oświęcimiu rehabilitacji kardiologicznej.

Widzimy jej pierwsze szybkie efekty. Procent włączeń pacjentów do programu KOS Zawał, czyli bardzo dobrego projektu koordynowanej opieki nad pacjentem, zwiększył się dzięki dostępności rehabilitacji. Ten współczynnik pacjentów włączonych po zawale do programu wynosi już około 90 procent - zapewnia prezes grupy GVM Carint w Polsce Sebastian Kawalec.

Istotną rolę w kwestii budowy nowego Centrum Kardiologicznego GVM Carint odegrało Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu z poprzednim starostą, śp. Marcinem Niedzielą, obecnym sternikiem Andrzejem Skrzypińskim i wicestarostą dwóch ostatnich kadencji Pawłem Kobieluszem.

Znaczenie Centrum Kardiologii inwazyjnej Carint w powiecie oświęcimskim jest nie do przecenienia. Działa doskonale, współpracuje ze Szpitalem Powiatowym w Oświęcimiu, zwłaszcza z oddziałami chorób wewnętrznych, ale też i z SOR (szpitalnym oddziałem ratunkowym). Szpital na zlecenie Carintu wykonuje wiele usług. A najważniejsze jest to, że Carint swoją działalność opiera o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli mimo, że jest to prywatny zakład opieki zdrowotnej, to usługi świadczone przez Carint są dla pacjentów bezpłatne - mówi starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Od początku października 2023 roku do końca marca 2024 roku z usług medycznych GVM Carint w Oświęcimiu skorzystało 3789 osób. 1197 pacjentów trafiło na oddział szpitalny, 83 przeszły lub przechodzą rehabilitację kardiologiczną, a 2509 było na wizytach w poradni specjalistycznej.


 
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl