Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
22.04.2024 | Czytano: 149

Światy do opisania - warsztaty pisania i opowieści z Anną Goc i Marcinem Żyłą

22 kwietnia w Mediatece Stacji Kultura w Zakopanem przy ul. Chromacówki odbędą się warsztaty pisania i opowieści.

Zajęcia kierowane do osób, które chciałyby popracować nad swoim warsztatem pisarskim, opisać ciekawą historię, ale zastanawiają się nad formą opowieści. 

Spotkanie będzie okazją do tego by porozmawiać też o źródłach, informatorach i weryfikacji faktów. O tym, czy należy pisać o wszystkim, czego się dowiemy. 

Warsztaty mają uwrażliwić na język, którego używamy. Zaciekawić ludźmi, o których, choć żyją obok, niewiele wiemy.

 Warsztaty są bezpłatne 
 Obowiązują zapisy: tel. 667 226 225 lub mbp@biblioteka.zakopane.eu
 Miejsce: Mediateka Stacja Kultura Zakopane, ul. Chramcówki 35a, Zakopane  
 Termin: 22 kwietnia 2024r.  / godz. 10:00

Co proponujemy?
Prowadzisz profil w mediach społecznościowych, który śledzi coraz więcej osób. Jesteś początkującym dziennikarzem/dziennikarką albo zbierasz materiał do książki. Znasz historie, które warto opisać, ale zastanawiasz się nad formą opowieści. A może chcesz porozmawiać o warsztacie lub po prostu przyjrzeć się temu, jak piszesz?
Warsztaty pisania i opowieści pomogą zrobić ten krok do przodu. Wspólnie zastanowimy się, jak wybrać najważniejszych bohaterów. Przyjrzymy się bohaterowi zbiorowemu i temu, jak portretować grupę. Podzielimy się doświadczeniem w tematach obarczonych ryzykiem niezrozumienia, tworzących niepotrzebne konflikty. Popracujemy nad tym, aby tekst czytało się dobrze. Opowiemy też o źródłach, informatorach i weryfikacji faktów. O tym, czy należy pisać o wszystkim, czego się dowiemy. Omówimy dziennikarskie standardy i granice, których się nie przekracza. Poczytamy o świecie w najlepszych dziennikach i tygodnikach zagranicznych. Wszystko po to, aby opowiadanie o rzeczywistości ustawić w szerszej perspektywie.
Dlaczego warsztaty?
O tym, co dzieje się wokół, wszyscy opowiadamy codziennie. Warsztaty mają uwrażliwić na język, który używamy. Zaciekawić ludźmi, o których, choć żyją obok, niewiele wiemy. To mniejszości narodowe, etniczne, seksualne, religijne. Uchodźcy. Grupy wykluczone, które bywają w centrum uwagi mediów, ale ich historie nie są przedstawiane z językową wrażliwością. Światów do opisania jest przecież tak dużo.
Jak wyglądają zajęcia?
Bierze w nich udział od 12 osób. Uczestnikami i uczestniczkami mogą być zarówno licealiści, studenci, jak i seniorzy. Kładziemy nacisk na efekt, jaki wywołuje słowo. Uczymy sztuki skracania tekstów i dystansu do nich. Zainteresowanym podpowiadamy, jak współpracować z redakcjami i wydawnictwami. Nasze zajęcia to głównie praktyka: kilkanaście ćwiczeń z tekstami własnymi i innych autorów, praca nad różnymi konwencjami językowymi i formami tekstu. Uczestnikom proponujemy intermodalny tryb pracy: zamieniamy teksty w krótkie słuchowiska, przekraczamy granice gatunków dziennikarskich aby każdyodnalazł własny styl wyrazu.
Marcin Żyła jest autorem reportaży, wywiadów i opowiadań. Od 2013 r. zajmuje się tematem migrantów. Publikował korespondencje z Lampedusy, pływał na statku ratowniczym „Lekarzy bez Granic”, jako jedyny polski reporter widział eksodus 2 mln uchodźców z Sudanu Południowego. Laureat Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieria de Mello (2023). Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia o wyzwaniach współczesnego świata. W latach 2016-23 był zastępcą redaktora „Tygodnika Powszechnego”. Wspólnie od trzech lat organizujemy m.in. warsztaty reporterskie dla Krakowskiego Biura Festiwalowego, których absolwenci publikują już w prasie swoje teksty.
Anna Goc – dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej współpracowała z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Wydała wywiad-rzekę z ks. Adamem Bonieckim „Boniecki. Rozmowy o życiu” (Znak, 2018) oraz „Głuszę” (Dowody, 2022), pierwszą w Polsce książkę reporterską o osobach głuchych i ich walce o prawo do własnego języka. Laureatka m.in. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody im. Beaty Pawlak, Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, wyróżniona w konkursie „Pióro Nadziei” Amnesty International.
Źródło: Marcin Żyła

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl