Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
04.04.2024 | Czytano: 286

Władysław Kosiniak-Kamysz w koszarach

Na terenie nowo powstającego kompleksu koszarowego w Limanowej, szef Ministerstwa Obrony Narowodej spotkał się z małopolskimi Terytorialsami. Obecni byli również zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Mariusz Specjalski i Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński.

Władysław Kosiniak-Kamysz w koszarach
- Jesteśmy w Limanowej, w miejscu gdzie powstaje jednostka wojskowa Wojsk Obrony Terytorialnej. Powstaje budynek koszar, budynek administracji, garaże i obiekt szkoleniowy. To jest jedna z większych inwestycji. Jej koszt to ok. 100 milionów złotych. Będzie tu miał siedzibę 114 batalion lekkiej piechoty, który będzie funkcjonował w Limanowej, w powiecie myślenickim, powiecie nowotarskim, tatrzańskim i nowosądeckim - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz w Limanowej.

Dziś na terenie nowo powstającego kompleksu koszarowego w Limanowej, szef MON spotkał się z małopolskimi Terytorialsami
 

- Żołnierze będą mieli niezwykłe miejsce do swojej działalności, do ćwiczeń, do przygotowania, ale przede wszystkim będą tutaj na miejscu dla mieszkańców powiatu limanowskiego. To jest wspólna inwestycja ze wspólnotą samorządową. Dziękuję tym wszystkim, którzy przekazali ten teren, panu burmistrzowi. Dziękuję tym wszystkim, którzy realizują tę inwestycję. Czas budowy ukończy się pod koniec tego roku i w lutym 2025 r. będzie można już użytkować tę przestrzeń - mówił podczas spotkania z żołnierzami wicepremier.

Inwestycja, której wartość sięga 100 milionów złotych, ma zapewnić warunki socjalno-bytowe dla żołnierzy 114 batalionu lekkiej piechoty, który w pełnym ukompletowaniu liczyć będzie 650 żołnierzy, w  tym 600 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz 50 żołnierzy zawodowych. Kompleks wojskowy obejmie m.in.:  budynek koszarowo-biurowy o powierzchni 8600 m2, garaże dla pojazdów wojskowych: 1700 m2 powierzchni użytkowej, obiekty infrastruktury szkoleniowej.  Całość zlokalizowana będzie na powierzchni ok. 12 ha. Zakończenie budowy zaplanowano na grudzień 2024 roku, a przekazanie wojsku po dokonaniu odbiorów na początku 2025 roku. 

- To jest gwarancja bezpieczeństwa, to jest wzmacnianie naszej obronności i pomocy w sytuacjach kryzysowych. Wojska Obrony Terytorialnej sprawdziły się i udowodniły, że są przydatne, że są potrzebne, że mają swój wymiar pomocy dla okolicznej ludności. Budują siłę polskiej armii. W tym roku Wojska Obrony Terytorialnej przejdą pod nadzór Sztabu Generalnego WP. To była nasza obietnica. Ponieważ osiągną pełną zdolność do funkcjonowania , zdolności bojowe. Jesteśmy do tego przygotowani. To bardzo ważne, aby usystematyzować strukturę funkcjonowania armii. Zainteresowanie mieszkańców, którzy wstępują do WOT jest bardzo duże. Jest bardzo dużo młodych osób, które przystępują do obrony terytorialnej, chcą działać, pomagać, chcą się szkolić i mieć jak najlepsze możliwości rozwoju - zaznaczył Władysław Kosiniak – Kamysz wiceprezes Rady Ministrów.

Aktualnie kończone są prace nad etapem surowym zamkniętym inwestycji.  Budowa koszar, dla 114 batalionu lekkiej piechoty w Limanowej wchodzącego w skład 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, realizowana jest w modelu Partnerstwa Publiczno-Publicznego.

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek zlokalizowana jest w Krakowie-Rząsce. Dziedziczy tradycje zgrupowania AK “Żelbet”. Powstała w styczniu 2018 roku. Brygada składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty: Kraków-Rząska 111blp, Oświęcim 112blp, Tarnów 113blp, Limanowa 114blp. Dowódcą Brygady jest płk Marcin SIUDZIŃSKI. Brygada liczy ponad 2200 żołnierzy.

Zadaniem  Brygady jest między innymi obrona i wspieranie lokalnych społeczności, czyli reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków w stałym rejonie odpowiedzialności - w województwie małopolskim. Dodatkowo prowadzenie działań obronnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi i wsparcia oraz elementami układu pozamilitarnego (UPM); prowadzenie samodzielnych działań niekonwencjonalnych, przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych; udział w zabezpieczeniu przyjęcia i rozwinięcia sojuszniczych sił wzmocnienia w nakazanych rejonach.
Źródło mat. prasowe MBOT

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl