Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
08.03.2024 | Czytano: 134

Chyla i Sanetra z dwoma złotami AMP w narciarstwie alpejskim w Zakopanem

Maja Chyla (UJ Kraków) i Bartłomiej Sanetra (AWF Katowice) to duet, który zgarnął dublet podczas Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim w Zakopanem. W klasyfikacji drużynowej uczelni zwyciężyły studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

fot. Michał Szypliński
Zima wróciła na finał AMP w narciarstwie alpejskim. Świeży, biały puch wyglądał ładnie na obrazkach, ale nie był tym, na co zebrani liczyli. W ciągu trzech dni organizatorzy, a zwłaszcza uczestnicy, przeżyli różne pory roku. W trakcie eliminacji było raz deszczowo, a raz ciepło i słonecznie. Ekipa dbająca o przygotowywanie trasy nie żałowała sił i środków, które miały związać resztki śniegu leżące na zakopiańskiej Harendzie. Trasa przeszła poważną próbę wytrzymałościową, bo w zawodach wzięło udział ponad 380 osób z 47 uczelni.

Najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły w czwartek, ostatnim dniu AMP. Tego dnia w rywalizacji wzięło udział już tylko po 50 najlepszych narciarzy i narciarek, którzy przeszli gęste sito eliminacji. W slalomie gigancie nie doszło do zmian na najwyższym miejscu podium w porównaniu z zeszłym rokiem. Wśród kobiet ponownie zwyciężyła Maja Chyla z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która po pierwszym przyjeździe wypracowała znaczną przewagę. Ostatecznie Chyla po dwóch przejazdach uzyskała łączny czas 1:22.15. Dwie sekundy za nią uplasowała się Zuzanna Czapska (AWF Katowice), a trzecia była Karolina Haratek (UJ CM Kraków) z rezultatem 1:24.71.

– Byłam bardzo zdziwiona po pierwszym przejeździe i nie było tego widać po przejeździe Zuzi że będę miała taką przewagę. Mój przejazd nie był aż tak poprawny jak mógłby być i dało się więcej prędkości na płaskim fragmencie zebrać. Ale może o to chodziło i byłam spóźniona tam gdzie powinnam, a na inne tyczki dobrze najechałam. W drugim przejeździe było nieco spokojniej, ale przyjechałam nieco spóźniona na start i lekko się zestresowałam – opowiadała Chyla.

Wśród mężczyzn tytuł obronił Bartłomiej Sanetra z AWF Katowice, który po dwóch przejazdach cieszył się z kolejnego medalu, uzyskując czas 1:16.63. Niemal pół sekundy straty do niego miał drugi na mecie jego uczelniany kolega Paweł Pyjas. Brąz wywalczył Wojciech Dulczewski z AWF Kraków, który uzyskał rezultat 1:18.19.

Sukces z giganta powtórzyła w slalomie Chyla, zdobywając drugi złoty tego dnia medal. W pierwszym przejeździe studentka UJ Kraków miała 0.77 sekundy przewagi nad rywalkami i utrzymała fotel liderki w drugiej serii. Ostatecznie wygrała z wynikiem 1:19.33, wyprzedzając Czapską (1:20.26) i Zofię Zdort z SUM Katowice (1:21.72).

Wśród panów rywalizacja w slalomie była dużo bardziej zacięta, bo po pierwszym zjeździe czterech najlepszych zawodników różniło tylko 0.15 sekundy. Finalnie ponownie wygrał Sanetra z łącznym wynikiem 1:11.05, wyprzedzając Juliusza Mitana (AGH Kraków), który miał rezultat 1:12.01, a na trzecie miejsce spadł liderujący po pierwszej serii Przemysław Białobrzycki (1:12.65).

– Bardzo się cieszę z tego podwójnego zwycięstwa, ale nie mam czasu na świętowanie bo w piątek jadę na zawody FIS-owe. Będę tam chciał tak dobrze pojechać, jak na AMP-ach. Jak Juliusz zbliżał się do mety, to na pewno trochę emocji było, bo nie znałem międzyczasów na tyczkach. Udało mi się go pokonać, ale wszystkim chłopakom gratuluję – powiedział Sanetra.   

W klasyfikacji drużynowej kobiet zwyciężył Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, wyprzedzając Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. Trzecie miejsce zajęły reprezentantki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Natomiast w klasyfikacji drużynowej mężczyzn wygrała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie przed AWF Katowice i Politechniką Krakowską.   

Organizatorem wydarzenia był Akademicki Związek Sportowy Warszawa, a partnerami Nordica Polska, UYN, Dainesse, EnergiaPura, Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim w Zakopanem

Kobiety

Klasyfikacja generalna 

1. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
3. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Slalom gigant

1. Maja Chyla (UJ Kraków) 1:22.15
2. Zuzanna Czapska (AWF Katowice) 1:24.50
3. Karolina Haratek (UJ CM Kraków 1:24.71

Slalom

1. Maja Chyla (UJ Kraków) 1:19.33
2. Zuzanna Czapska (AWF Katowice) 1:20.26
3. Zofia Zdort (SUM Katowice) 1:20.72

Mężczyźni

Klasyfikacja generalna

1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
3. Politechnika Krakowska

Slalom gigant

1. Bartłomiej Sanetra (AWF Katowice) 1:16.63
2. Paweł Pyjas (AWF Katowice) 1:17.06
3. Wojciech Dulczewski (AWF Kraków) 1:18.19

Slalom

1. Bartłomiej Sanetra (AWF Katowice) 1:11.05
2. Juliusz Mitan (AGH Kraków) 1:12.01
3. Przemysław Białobrzycki (AWF Katowice) 1:12.65
Źródło Akademicki Związek Sportowy

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl