Niedziela, 19 maja | Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
08.03.2024 | Czytano: 137

Z „wolną piętą” (zdjęcia)

Już po raz siódmy klub SN PTT 1907 Zakopane zorganizował VII BGK Zawody Telemarkowe. Rywalizowano na Kotelnicy Białczańskiej na trasie z Jankulakowskiego Wierchu.

Telemark jest, zyskującą na popularności techniką skrętu narciarskiego z tzw. „wolną piętą”, gdy wiązanie nie trzyma pięty. Najbardziej wyróżniającym się elementem tej techniki jest wykonywanie przez narciarza charakterystycznego przyklęknięcia podczas każdego skrętu.

W tym roku organizatorom udało się idealnie „wstrzelić” w obchodzony 2. marca Światowy Dzień Telemarku. 

- Światowy Dzień Telemarku jest obchodzony po raz dziesiąty, a nasze zawody są organizowane po raz siódmy, więc tak bardzo nie spóźniliśmy się w stosunku do światowych wydarzeń - mówi Piotr Jasieński, przewodniczący sekcji Telemarku przy SN PTT Zakopane – Narciarstwo telemarkowe jest stare bo powstało w połowie XIX wieku. Ten charakterystyczny skręt telemarkowy po raz pierwszy przedstawił Sondre Norheim, to był Norweg, który z zawodu był stolarzem, ale też bardzo dobrym narciarzem. To on wymyślił, że narta taliowana, postawiona na krawędzi zaczyna skręcać. Nie jest to więc prawdą, że narty taliowane to ostatni wymysł. One już powstawały przeszło 100 lat temu – dodał Jasieński.

Rywalizacja toczyła się wedle sprawdzonej formuły: przejazd przez bramki, pokonanie skoczni, pętla 360 stopni i podbieg do mety.

Udział w zawodach wzięło 30 zawodników i zawodniczek w różnym wieku. Każdy dwukrotnie pokonał wyznaczoną trasę. 
 

 
Sponsorami i Partnerami Wydarzenia byli: Kotelnica Białczańska, Gmina Bukowina Tatrzańska, Tatry Super Ski, Tarczyński, Alpin Sport, Many Home oraz Manufaktura Piwna Browaru Jabłonowo. Honorowym Patronatem zawody objął Polski Komitet Olimpijski. 

Z ramienia SN PTT 1907 Zakopane zawody wspierali: Bank Gospodarstwa Krajowego – Sponsor Główny Klubu, Budimex – Sponsor Klubu oraz Partnerzy: Fundacja ARP, SMS Zakopane i Urząd Miasta Zakopane.


mat. prasowy 

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl