Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
18.11.2023 | Czytano: 147

Małopolskie legionowe Termopile. 109. rocznica bitwy pod Krzywopłotami

W najbliższą sobotę po raz 109. wspominać będziemy jedną z ważniejszych bitew stoczonych na wschodnim froncie w czasie I wojny światowej. To właśnie pomiędzy Bydlinem a Załężem w listopadzie 1914 r. rozegrały się starcia, które przeszły do historii jako „legionowe Termopile”.

Dwudniowa potyczka stoczona pomiędzy wojskami austro-węgierskimi, w skład których wchodziły Legiony Józefa Piłsudskiego, z wojskimi rosyjskimi okupiona została krwawą ofiarą wielu. Na kartach historii zaś zapisała się jako wyraz bohaterstwa i poświęcenia. Wspólnie oddajmy hołd żołnierzom, którzy pod Krzywopłotami ponieśli największą ofiarę – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
 
Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.15 zbiórką pocztów sztandarowych i uczestników na placu szkolnym w Bydlinie. Następnie zebrani przemaszerują na cmentarz parafialny, gdzie o godz. 15.00 rozpocznie się uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu odczytany zostanie Apel Poległych oraz oddana zostanie salwa honorowa, a następnie delegacje złożą kwiaty przy pomniku Legionistów.
O godz. 16.30 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie zaprezentowany zostanie program artystyczny w wykonaniu uczniów. Uroczystości zakończy koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu „Ziemia Kluczewska” Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach. 
 
Polskie drogi do niepodległości wiodły przez lata walk i potyczek, lata zmagań i wyzwań. Wszystkim wysiłkom przyświecała jedna idea. To ona niosła przez trudy, które znamy dzisiaj z kart historii. Niezawisła, wolna Polska, mocno zakorzeniona w sercach i marzeniach, sprawiła, że cztery lata po bitwie pod Krzywopłotami, przyszła upragniona niepodległość. Kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest naszym zobowiązaniem – dodaje wicewojewoda.
 
Obchodom 109. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami patronuje Wojewoda Małopolski.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl