Poniedziałek, 15 lipca | Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
15.08.2023 | Czytano: 161

Bieg Ultra Granią Tatr

Już w sobotę 19 sierpnia odbędzie się jeden z najpiękniejszych i najtrudniejszych biegów w polskich Tatrach - Bieg Granią Tatr. Dla wielu zawodników kultowy i niepowtarzalny, od 2013 roku rozgrywany na niemal 72km trasie z 5000m przewyższenia.

 Bieg Ultra Granią Tatr
W tym roku z wyjątkowo krótkim limitem 16 godzin i 30 minut co może sprawić, że samo ukończenie zawodów będzie wyzwaniem.

Zawodnicy wystartują o godzinie 4.30 na Siwej Polanie, a trasa tradycyjnie prowadzić będzie z Doliny Chochołowskiej przez Wołowiec, Starorobociański, Czerwone Wierchy, Kasprowy, Krzyżne, Pięć Stawów i Wodogrzmoty Mickiewicza aż do Kuźnic. W tym roku do losowania zgłosiło się ponad 960 osób, z czego możliwość startu otrzymało tylko 350, a zawody weszły do cyklu Pucharu Polski Skyrunning i dają aż 4 punkty ITRA.

Premia górska LOTTO
Po raz pierwszy w naszej historii zawodnicy powalczą o nagrodę specjalną, Premię Górską LOTTO na dystansie 6,8km i przewyższeniu 988m: na odcinku od Schroniska na Hali Ornak na szczyt Ciemniaka, na wysokości 2096m. Najszybszy zawodnik i zawodniczka, którzy jednocześnie ukończą całe zawody, otrzymają po 2000zł! W tym miejscu specjalną relację przygotują także wyjątkowi dziennikarze z magazynu Kingrunner Ultra.

Strefa kibica i zielona meta dla dzieci
Wszystkich turystów, rodziny i przyjaciół zapraszamy do Strefy Kibica Dynafit, która będzie zorganizowana przy Schronisku Murowaniec w sobotę 19 sierpnia w godzinach 9.30 – 14.00. Z samego rana przybiegną tam zawodnicy czołówki, ale aż do końca limitu będziemy kibicować wszystkim startującym. Najwięcej osób będzie przebiegało przez punkt około godziny 12 – serdecznie zachęcamy do dodania im otuchy!

Natomiast na mecie w Kuźnicach, tuż poniżej budynku dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, w sobotę od godziny 10.00 będą królować dzieci. Atrakcje-animacje zapewni Tatra Family Park, będą też specjalne ekologiczne aktywności przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, słodkości od Cukierni Piekarni Gałuszka, ścianka wspinaczkowa TOPR a o godzinie 11.00 rozpoczną się charytatywne biegi dla dzieci, w których nagrody ufundują Polskie Koleje Linowe. Wpisowe na zawody będzie dobrowolne, ale wiemy, że będziecie hojni – cały dochód z wydarzenia Bieg Granią Tatr KIDS zostanie przekazany na pomoc w rehabilitacji Jasia Ślusarczyka z Zakopanego.

Zapisy na biegi dla najmłodszych a href="https://sport-timing.pl/pomiar-czasu/wydarzenie/bieg-grania-tatr-kids-2023/?fbclid=IwAR16giJS6CwThebtO0ZaZCHt8t0JDtK8QAIlLeGmF9NgpxpmSdangUEYBLk" target="_blank">on-line, lub na miejscu.

Czołówka i mapa online
Każdy zawodnik otrzyma nadajnik GPS marki Trackcourse, dzięki czemu przez cały czas zawodów będzie można śledzić jego pozycję na mapie online. Ekran do śledzenia całej stawki dostępny będzie na mecie, link do mapy udostępnimy w przeddzień zawodów – jeśli ktoś nie może przyjechać do Zakopanego, będzie mógł oglądać postępy biegaczy w domu lub na telefonie.

Faworytami według rankingu RateMyTrail.com wśród mężczyzn są Tomasz Skupień, Robert Faron i Piotr Gutt, ale do ścisłej czołówki z pewnością zaliczają się także Jan Elantkowski, Matus Vnencak ze Słowacji czy weteran naszych zawodów, historyczny zwycięzca pierwszej edycji – Przemek Sobczyk.
Wśród pań w czołówce spodziewamy się Kingi Kwiatkowej, Olgi Łyjak, Magdy Stachury czy Weroniki Frączystej. Zawodnicy powalczą o nagrody finansowe, a zwycięzcy dodatkowo o nagrodę specjalną ufundowaną przez butikowy EN Hotel z Kuźnic: noclegi ze śniadaniami w niepowtarzalnym miejscu, przy szlaku na Kasprowy Wierch.

W sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego
Cała trasa przebiega przez unikatowe tereny parku narodowego, zawodnicy o świcie przebiegną grań Tatr Zachodnich, a po południu będą już na szlakach w Tatrach Wysokich. Zawody prowadzą po szlakach turystycznych i gorąco namawiamy, by z tych szlaków ani turyści, ani trenujący zawodnicy, nie schodzili. Wspieramy TPN w akcji Leave no Trace i zbierania śmieci podczas wyjść w góry – każdy z naszych wolontariuszy będzie jednocześnie zbierał śmieci: zarówno w trakcie wytyczania trasy, jak i po zawodach.

Podziękowania
Zawody nie odbyłyby się, gdyby nie wsparcie wielu firm i osób, stu wolontariuszy z całego kraju oraz Honorowego Patronatu Burmistrza Leszka Doruli, uprzejmości Tatrzańskiego Parku Narodowego, Urzędu Miasta Zakopane oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szczególne podziękowania należą się Złotemu Partnerowi - LOTTO oraz markom Dynafit, MB Mercedes Benz, EN Hotel, Polskim Kolejom Linowym, Hotelowi Nosalowy Dwór Resort&Spa, Coca-Cola, Drukarni Symptom, Cukierni Piekarni Gałuszka, Nikwax, Leki Polska, Hyrny, Kropla Beskidu, FitCast, Oshee, Schroniskom Ornak i Murowaniec, Bistro Leśniczówka oraz Manufakturze Piwnej Browaru Jabłonowo.

Źródło mat. prasowe organizatora

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl