Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
10.08.2023 | Czytano: 90

Obóz naukowy ADAMED SmartUP

Już po raz 9. młodzi pasjonaci nauk ścisłych i przyrodniczych z całej Polski zjechali do Warszawy na obóz naukowy ADAMED SmartUP. Pod kierunkiem doświadczonych mentorów pogłębiali swoją wiedzę. Czas wypełniały im m.in. obserwacje mikroskopowe, szycie chirurgiczne, programowanie robotów czy projektowanie nowego teleskopu orbitalnego.

O tym, co uczestnikom podobało się najbardziej, czego się nauczyli i co zostanie z nimi na lata mówi jeden z nich, Mateusz Kamiński – uczeń VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie.

Społeczność programu edukacyjnego ADAMED SmartUP co roku powiększa się o kolejnych utalentowanych uczniów, którzy już w młodym wieku myślą o tym, aby związać swoje życie z nauką. W tym roku z samego województwa małopolskiego do ich grona dołączyło pięcioro młodych talentów.

– Podczas obozu miałem możliwość zgłębiania wiedzy w grupie inżynierii i robotyki. To, co stanowiło dla mnie największą wartość, to fakt możliwości realizowania projektów od początku do końca samodzielnie. Nikt nie podał nam z góry gotowego planu, tylko przedstawił problem, który musieliśmy rozwiązać 
– mówi Mateusz Kamiński, tegoroczny maturzysta pochodzący z Myślenic.

Wśród absolwentów działającego już od niemal dekady programu znajdują się m.in. badacze uczestniczący w opracowywaniu nowych terapii, inżynierowie i konstruktorzy czy twórcy nowych, zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Do tego grona właśnie dołączyło 50 młodych zdolnych nastolatków, którzy na obozie 9. edycji programu ADAMED SmartUP postawili pierwsze kroki na drodze do kariery naukowca. Zostali wybrani spośród 9 tysięcy kandydatów, a każdy i każda z nich odznacza się imponującymi umiejętnościami, które szlifowali intensywnie przez ostatnie dwa tygodnie.

– W procesie wieloetapowej rekrutacji docieramy do fantastycznych młodych osób z całej Polski, które wykazują się godną podziwu determinacją i pomysłowością w realizacji swoich naukowych pasji. Naszą misją jest wspieranie ich w rozwinięciu drzemiącego w nich potencjału. Zależy nam, aby doświadczenie zdobyte podczas obozu ADAMED SmartUP zainspirowało ich do dalszego podążania ścieżką nauki – komentuje Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Adamed.

Jak wygląda obóz naukowy?

Obóz naukowy ADAMED SmartUP odbył się na kampusie SGGW w Warszawie, gdzie uczestnicy korzystali z zaplecza technicznego uczelni. W laboratoriach i pracowniach pogłębiali swoje zainteresowania w jednej z czterech grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i astronomia. Program każdej z nich skupiał na zagadnieniach, która wykraczają poza program szkolny i opierał się w dużej mierze na zajęciach praktycznych. Każdy blok tematyczny rozpoczynał się od wprowadzenia teoretycznego, po którym młodzież przystępowała do samodzielnych doświadczeń, aby zrozumieć problem poprzez własne obserwacje.

– Na obozie bardzo rozwinęły mnie zajęcia z lotnictwa. Dzięki nim miałem okazję zdobyć nową wiedzę w tym obszarze. Ważne dla mnie były także zadania, podczas których mieliśmy możliwość zmierzyć się z budową robota czy samolotu. Nie są to czynności, które łatwo powtórzyć w domu, skompletować materiały do ich wykonania czy samodzielnie przejść przez proces projektowy. Bardzo doceniam, że miałem tę możliwość na obozie 
– dodaje Mateusz Kamiński.

W nauce relacje międzyludzkie mają kluczowe znaczenie – do niemal każdego pozytywnego rezultatu dochodzi się obecnie dzięki wspólnemu wysiłkowi. Dlatego organizatorzy obozu położyli duży nacisk na współpracę w grupie, networking i budowanie więzi, które pozostaną z uczestnikami programu na długie lata.

– Oprócz zdobywania nowej wiedzy z zakresu nauk ścisłych, nasi uczestnicy mieli też okazję wziąć udział w warsztatach z wystąpień publicznych czy zarządzania emocjami. Od lat stawiamy na wszechstronny i harmonijny rozwój młodzieży. Twarda wiedza to jedynie początek – aby zrobić z niej użytek, niezbędne są kompetencje miękkie na wysokim poziomie – podkreśla Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Obóz to nie tylko nauka – popołudnia przeznaczono na integrację między grupami. Młodzież miała okazję rywalizować w rozgrywkach sportowych i meczach matematycznych, popuścić wodzę fantazji podczas zajęć pobudzających kreatywność czy po prostu poznać się lepiej w czasie wolnym.

To nie koniec naukowej przygody

Uczestnicy obozu 9. edycji programu ADAMED SmartUP spotkają się ponownie już we wrześniu. Na Gali finałowej ogłoszone zostaną nazwiska 10 laureatów, którzy w trakcie zajęć osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. W ramach nagrody otrzymają pakiet indywidualnych konsultacji edukacyjnych, które pozwolą im jeszcze lepiej ukierunkować pasje i przygotować się do kolejnych wyzwań w przyszłości. Po roku troje najlepszych z najlepszych otrzyma stypendium finansowe.

Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl