Poniedziałek, 15 lipca | Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
11.05.2023 | Czytano: 185

Zakończenie modernizacji „kolejowej zakopianki” coraz bliżej

Budowla obejmująca elementy dróg publicznych i kolejowych dróg szynowych, w szczególności rozjazd kolejowy, skrzyżowania i węzły, wjazdy, zjazdy, przejazdy, perony oraz rampy powstaną w ramach prowadzonej inwestycji.

Zakończenie modernizacji „kolejowej zakopianki” coraz bliżej
– Dojazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego skróci się o ponad dwie godziny. To efekt wieloetapowych prac, które wymagają nakładów czasu i pracy różnych podmiotów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który wydał kluczową decyzję dla inwestycji w ciągu linii kolejowych nr 98 Sucha Beskidzka - Chabówka i nr 99 Chabówka - Zakopane.

W Chabówce powstanie łącznica, która usprawni ruch pociągów na liniach kolejowych w kierunku Zakopanego. Pociągi nie będą musiały już stawać w celu przepięcia lokomotywy na drugi koniec składu. Inwestycja, której Wojewoda Małopolski nadał rygor natychmiastowej wykonalności, jest kluczowym etapem w ramach projektu realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe – Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). Podobne łącznice powstały w Krakowie i Suchej Beskidzkiej.

– Przed remontem „kolejowej zakopianki” podróżni pokonywali trasę Kraków-Zakopane nawet w pięć godzin. Na odcinku liczącym ok. 100 km pociągi musiały trzy razy zmieniać kierunek jazdy. Modernizacja linii kolejowej wyeliminuje tę długotrwałą procedurę i skróci trasę. Małopolanie i tak licznie przybywający do naszego województwa turyści będą mieli możliwość dotarcia do stolicy Tatr w ok. dwie godziny. To alternatywa dla podróżujących samochodami. Dojazd do Zakopanego jeszcze nigdy nie był tak szybki, komfortowy i łatwy – tłumaczy wojewoda Kmita.

Nazwa inwestycji, dla której wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, to: Budowa łącznicy w Chabówce w ciągu linii kolejowych nr 98 Sucha Beskidzka - Chabówka i nr 99 Chabówka – Zakopane w ramach inwestycji pn.: Zaprojektowanie i wykonanie robót dla zadania nr 1 pn.: Prace na odcinku linii kolejowej nr 99 Chabówka - Zakopane oraz dla zadania nr 2 pn.: Budowa łącznicy w Chabówce w ciągu linii kolejowych nr 98 Sucha Beskidzka – Chabówka i nr 99 Chabówka – Zakopane, w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych 97, 98, 99 na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka - Chabówka – Zakopane” POIiŚ 5.2-22.

Planowany termin zakończenia remontu „kolejowej zakopianki” to koniec 2023 roku.
Źródło Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl