Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
23.04.2023 | Czytano: 176

Herosi pracy i oddania

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Wojewody Małopolskiego odznaczeni zostali… – te słowa wybrzmiały na dzisiejszej uroczystości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Wśród nich najgodniejsze miejsca zajęło ponad 40 pracowników placówek medycznych z naszego województwa. To cisi bohaterowie, którzy w okresie największych zawirowań spowodowanych przez pandemię COVID-19 stali na straży naszego bezpieczeństwa.

Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Złote Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości – łącznie 43 odznaczenia państwowe wręczył wojewoda Łukasz Kmita tym, którzy stali na pierwszej linii frontu walki z niewidzialnym wrogiem, jakim był wówczas koronawirus. W uroczystości wręczenia odznaczeń wzięli udział dyrektorzy i prezesi placówek medycznych z Krakowa, Nowego Targu, Dąbrowy Tarnowskiej i Proszowic.

Na pierwszej linii frontu
- Mam zaszczyt i honor – w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – podziękować tym małopolskim medykom, których heroizm, odwaga i sumienne wypełnianie przysięgi Hipokratesa pozwoliły ocalić wiele istnień ludzkich w tym trudnym czasie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Pandemia rodziła wiele wyzwań, ale także zwyczajnie przynosiła strach i obawy o zdrowie i życie najbliższych. W tym wymagającym czasie roztaczali Państwo swoją opiekę nad każdym, kto jej potrzebował. Mimo wyczerpania, oddalenia od najbliższych trwaliście na posterunku. Pewnie czasem ponad własne słabości i ludzkie zmęczenie – mówi wojewoda Kmita.

Wśród odznaczonych lwią część stanowili pracownicy personelu medycznego. Uhonorowani zostali również ci, którzy koordynowali pracę poszczególnych szpitali – dyrektorzy i prezesi

- Sytuacja, jak wszyscy pamiętamy, była niezwykle dynamiczna. Liczba zachorowań układała się sinusoidalnie, a w ślad za nią staraliśmy się tak regulować zabezpieczeniem medycznym, by system mógł nieść pomoc wszystkim potrzebującym. Wymagało to także ogromnej pracy i zaangażowania ze strony dyrektorów małopolskich placówek medycznych. Także im należą się szczególne podziękowania za gotowość i elastyczność. Pamiętam ten moment – swoisty rekord, który padł 6 kwietnia 2021 roku: 3051 pacjentów covidowych. A potem ogromny oddech ulgi, gdy z końcem kwietnia liczba ta spadła poniżej 2000. Przeszliśmy przez to razem. Dzięki Państwu – dzięki Waszemu zaangażowaniu także w proces szczepień – Małopolska poradziła sobie z tym wielkim wyzwaniem, jakim była walka z COVID-19– mówi przedstawiciel rządu w terenie.

Wojewoda Kmita podkreślił, że w tym niezwykle trudnym czasie mogliśmy na siebie liczyć.

- Trudno nie zauważyć, że pokonanie wyzwań, jakie przyniosła pandemia wymagało silnej współpracy wielu podmiotów. Dzisiaj, bogatsi o tamte doświadczenia, z całą mocą czujemy, że Razem jesteśmy silniejsi. Za budowanie tej ogromnej solidarności opartej na głębokim poczuciu odpowiedzialności w stosunku do powierzonych zadań – serdecznie dziękuję. Jestem przekonany, że wybudowaliśmy fundament, na którym powstanie jeszcze wiele twórczych projektów, a żadne z wyzwań nie będzie ponad nasze siły - podsumowuje wojewoda Łukasz Kmita.
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl