Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
28.02.2022 | Czytano: 117

Specjalny pociąg humanitarny dotrze do małopolskiego Olkusza torem LHS

Wczoraj wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz ze służbami oraz samorządowcami w ekspresowym tempie przygotowywali w Olkuszu tymczasowy punkt przyjęcia obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. To tu znajduje się peron kolejowy, który może obsłużyć pasażerów wysiadających z pociągu ze Lwowa. Wojewoda Łukasz Kmita postawił służby w stan najwyższej gotowości.

Specjalny pociąg humanitarny dotrze do małopolskiego Olkusza torem LHS
– Zaledwie w kilka godzin przygotowaliśmy tymczasowy punkt recepcyjny. W okolicy peronu LHS powstało miasteczko namiotowe. We współpracy ze starostą zorganizowano ciepły posiłek. Na miejscu będą także pracownicy Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podstawione zostaną także autobusy, które pomogą zawieźć uchodźców do bezpiecznego miejsca wskazanego przez MUW – mówi Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Wczoraj w późnych godzinach wojewoda zorganizował wideokonferencję z samorządowcami powiatów olkuskiego, krakowskiego i miechowskiego, którzy zadeklarowali możliwość przyjęcia konkretnej grupy uchodźców.

Na miejscu będą także służby ratunkowe (zespoły ratownictwa medycznego) oraz wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim.


Spółki PKP PLK oraz PKP LHS do późnych godzin nocnych przygotowywały nieczynny dotąd peron do przyjęcia grupy z Ukrainy. Specjalne ekipy kolejarzy ułożyły nawet płyty drogowe, aby uchodźcy mogli bezpiecznie pokonać odcinek z peronów do tymczasowego miasteczka.

Linia LHS pozwala na uruchamianie specjalnych pociągów, które mają szerszy rozstaw szyn – dokładnie taki jak na terytorium Ukrainy. Transport tym odcinkiem umożliwia wyeliminowanie zmiany wózków w wagonach na przejściach granicznych i wjazd wagonów szerokotorowych nie tylko do stacji przygranicznych, ale także w głąb kraju.

Około godziny 4.00 zakończona została kontrola graniczna po stronie polskiej i pociąg wyruszył w kierunku Olkusza.

opr.s/
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl