Poniedziałek, 27 maja | Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita
14.05.2021 | Czytano: 110

Małopolskie firmy: Columbus Energy SA i Airly laureatami Nagród Gospodarczych Prezydenta RP

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Prezydent przyznał też - podobnie jak rok temu - nagrodę indywidualną. Uroczysta gala, podczas której zostały wręczone nagrody odbyła się wczoraj (5 maja) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Prezydent RP, Andrzej Duda, osobiście wręczył statuetki przedstawicielom zwycięskich firm.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP przyznawana jest przez głowę państwa raz w roku od 18 lat. Jest ona cennym i prestiżowym wyróżnieniem dla polskich przedsiębiorstw, instytutów naukowo-badawczych oraz wynalazców. Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało prawie 200 firm, a nominację otrzymało 21 podmiotów w 7 kategoriach: Lider MŚP, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, Firma Rodzinna oraz w dwóch kategoriach specjalnych: Startup PL oraz Badania+Rozwój.

Wśród siedmiu nagrodzonych firm znalazły się dwie z Małopolski. W kategorii Narodowy Sukces nagrodę zdobyła firma Columbus Energy SA. Nagroda ta przyznawana jest dla polskich przedsiębiorstw, które od co najmniej 5 lat osiągają trwały wzrost i zrównoważony rozwój, będąc wzorem funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw. Columbus to najczęściej wybierany dostawca usług na rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Firma została założona w 2014 roku. Obecnie ma już ponad 33 000 klientów i zainstalowała fotowoltaikę o łącznej mocy ponad 175 MW. W ciągu ostatnich 3 lat przychody Grupy Kapitałowej Columbus Energy S.A. wzrosły ponad dwudziestokrotnie, a EBIDTA prawie czterdziestokrotnie. Grupa na giełdzie wyceniana jest na 2,5 miliarda złotych. Firma stawia na rozwój w sektorze prosumenckich mikroinstalacji oraz inwestuje w farmy fotowoltaiczne. Buduje własne farmy fotowoltaiczne, inwestuje w elektromobilność oraz technologie ogniw perowskitowych. Nominacja spółki Columbus została zgłoszona przez Stowarzyszenie “Teraz Polska”.

Drugą nagrodzoną firmą jest Airly sp. z o.o., która zdobyła laur w kategorii Startup PL. To nagroda specjalna dla przedsiębiorstw, które istnieją na rynku nie dłużej niż 5 lat oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną. Krakowska spółka stworzyła autorski system do monitorowania i prognozowania jakości powietrza. Dzisiaj jego czujniki są już w 600 miastach na całym świecie (m.in. Hongkong, Dżakarta, Oslo, Granada), a z ich interaktywnej mapy zanieczyszczeń korzysta 2 mln użytkowników. Dynamiczny rozwój pokazują też zeszłoroczne wyniki firmy - mimo pandemii, w 2020 r. Airly zwiększyło swoje zagraniczne przychody o 200 procent. Potencjał do dalszego rozwoju spółka ma olbrzymi. Najnowsze badania wskazują, że aż 62 proc. rządów państw z całego świata nie udostępnia swoim społeczeństwom żadnej, nawet cząstkowej informacji na temat aktualnej jakości powietrza. W tych miejscach chce się pojawić Airly ze swoimi czujnikami. Pomóc w tym ma finansowanie, które właśnie udało się pozyskać - 3,3 miliony dolarów od inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych (m.in. od założyciela Ubera - Garretta Campa czy prezesa Bolta - Markusa Villiga). Airly do nagrody została nominowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

- Wszyscy zasługują na prezydenckie nagrody - mówił Andrzej Duda o nominowanych, wskazując, że prezentują absolutnie światowy poziom, rozmiar i jakość. Zauważył jednak, że laureatów musiał wybrać, bo takie są reguły nagrody.

- Biznes jest dziedziną życia, która w największym stopniu ucierpiała od pandemii. Kwestia przetrwania polskich firm była dla nas kwestią fundamentalną – podkreślał prezydent.
Duda podziękował przedsiębiorcom za przetrwanie najtrudniejszych momentów pandemii, a rządowi – za pracę nad ratowaniem i wsparciem polskich firm.

Prezydent dziękował nagrodzonym firmom za to, że promują Polskę i dają zatrudnienie.
- Widzę po państwa rozwijającej się działalności, że budujecie nie tylko swoje marki, ale markę, jaką jest Rzeczpospolita Polska. Państwa produkty trafiają do klientów na całym świecie i cieszą się ogromnym powodzeniem - podkreślił Andrzej Duda.

Laureatami w pozostałych kategoriach zostały:

Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw- APS Energia SA,
Międzynarodowy Sukces - Sunreef Venture SA,
Odpowiedzialny Biznes - firma Suempol,
Firma Rodzinna - spółka Izodom 2000 Polska,
Badania + Rozwój - StethoMe.
Oprócz wyróżnień dla przedsiębiorców specjalna nagroda trafiła w ręce prof. dr hab. n. med. Henryka Skarżyńskiego - laryngologa, audiologa, foniatry.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom oraz życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości!

Więcej informacji o tegorocznej nagrodzie można przeczytać tutaj na oficjalnej stronie Prezydenta RP.


fot. z oficjalnej strony Prezydenta RP

mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl