Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
23.07.2012 | Czytano: 97

Mali Meksykanie przyjadą do Rabki-Zdroju

„Spotkanie dzieci świata” to trzy imprezy organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i działające przy nim zespoły regionalne: dziecięcy Majeranki i młodzieżowy im. Jana Janoty.

- W ramach spotkań będziemy mogli podziwiać zespół folklorystyczny z Meksyku Tiatizcalli, który będzie przebywał u Majeranków aż dziesięć dni, w ramach rewizyty, która miała miejsce rok temu - wyjaśnia Dorota Majerczyk z SMKL-u. - Wcześniej od 22 - 29 lipca obydwa zespoły wezmą udział w XX Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu. W trakcie spotkań będzie możliwość poznania folkloru meksykańskiego i podhalańskiego oraz degustacji potraw regionalnych. Spotykamy się: 3 sierpnia Amfiteatr rabczański godz :16:00 kolorowa parada zaprzęgami konnymi przez miasto oraz występy zespołów; 4 sierpnia Chabówka - Sala pod Kościołem im Sw. Brata Alberta (msza święta godz 18:00 - wykład i prezentacja multimedialna pt: „Dziedzictwo Podhala a kultura Indian”; 7 sierpnia - Ponice godz 16:00 -występ zespołów regionalnych oraz kapeli góralskiej Siwy Dym.

Zespół Taller Infantil de Arte Tradicional TIATIZCALLI powstał w 2004 roku w odpowiedzi na potrzeby dzieci mieszkających w mieście Meksyk, a także by uczyć je o ich własnych korzeniach i tradycji. Dotychczas zespół występował w stolicy i okolicach, a w 2010 roku w Santiago de Chile, gdzie uczestniczył w 50. Folklorystycznych Spotkaniach Dzieci i Młodzieży. TIATIZCALLI prezentuje pięć różnych regionów w ich oryginalnych tradycjach: początki kultury Azteków obrazuje taniec na cześć bogów, ukazujący kosmogoniczne relacje pomiędzy czterema żywiołami; w tańcu pochodzącym ze stanu Guerrero chłopcy naśladują zwierzęta lądowe, a dziewczęta ptaki podniebne; tradycyjna gawęda ludowa La Huasteca Hidalguense opowiada historię królika i kojota; w tańcu Boże Ciało w Michoacan widzowie mogą podziwiać sprawność najmłodszych w łowieniu i naśladowaniu starszych; dziewczęta prezentują swe długie i kolorowe suknie w tańcu Karnawał w Jalisco. Zespołowi towarzyszy ośmioosobowa kapela grająca na skrzypcach, gitarze, vihueli, guitarronie, saksofonie, a także instrumentach przedkolumbijskich takich jak teponaztli i huehuetl.

Majeranki powstały w 2005 roku przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej Repertuar zespół opiera na folklorze i folkloryźmie Niżnego Podhala. W skład zespołu ,Majeranki wchodzą dzieci w wieku od pięciu do czternastu lat z okolicznych miejscowości takich jak Chabówka, Rabka Zdrój, Raba Wyżna, Skawa, Rdzawka, Olszówka. Obecnie zespół liczy około 80 członków. Założycielem zespołu jest Dorota Majerczyk, etnolog i folklorysta z wykształcenia, a także miłośniczka kultury ludowej. Kierownikiem kapeli jest Piotr Majerczyk Instruktorami tańca dla dzieci są Katarzyna Majerczyk i Marek Traczyk. Przy zespole Majeranki istnieje również szkółka gry na instrumentach ludowych prowadzona przez Jakuba Rusieckiego. Majeranki chociaż działają dopiero siedem lat mają na swoim koncie wiele występów i sukcesów. Majeranki koncertowały m.in. w Austrii, Niemczech, Danii, Węgrzech, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Serbii, Cyprze, USA, Kanadzie, Meksyku.

Źródło: materiały prasowe SMKL / oprac. r/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl