Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
26.11.2018 | Czytano: 104

Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2017

A niech to gęś kopnie zdobywa Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2017
Podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków Marta Guśniowska i Robert Romanowicz odebrali statuetki Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w łącznej wysokości 20 tysięcy złotych z rąk Andrzej Kuliga, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa

Autorką zwycięskiej książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Tashka, jest dramatopisarka Marta Guśniowska; ilustracje wykonał Robert Romanowicz.

Podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków Marta Guśniowska i Robert Romanowicz odebrali statuetki Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w łącznej wysokości 20 tysięcy złotych z rąk Andrzej Kuliga, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.

Niedzielna Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego wraz z towarzyszącym jej koncertem Grzegorza Turnaua Księżyc w misce stanowią finał 5. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie – sześciu dni wypełnionych wspólnym czytaniem, spotkaniami i warsztatami skoncentrowanymi na inspirujących lekturach dla młodych miłośników literatury.

Nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci towarzyszy festiwalowi od początku jego istnienia, a od ubiegłego roku nosi imię Ferdynanda Wspaniałego. Celem konkursu jest wytypowanie oraz promocja najbardziej wartościowej polskiej literatury dla dzieci w wieku 3-12 lat. Przy wyborze finalistów i laureatów kapituła nagrody skoncentrowała się tym razem na książkach wydanych w Polsce w 2017 roku, napisanych i zilustrowanych z wyjątkową dokładnością i dbałością o rozwój wrażliwości młodego czytelnika. Fundatorem Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Laureata nagrody wybiera kapituła w składzie: Barbara Gawryluk, Tomasz Z. Majkowski, Joanna Olech, Agnieszka Karp-Szymańska, Szymon Kloska i Łukasz Dębski. W finałowej siódemce znalazły się następuje książki:

-A niech to gęś kopnie, tekst Marta Guśniowska, ilustracje Robert Romanowicz, wydawnictwo Tashka;
-Bajka na końcu świata. Ostatni ogród, tekst i ilustracje Marcin Podolec, wydawnictwo Kultura Gniewu;
-Lolek, tekst Adam Wajrak, ilustracje Mariusz Andryszczyk, wydawnictwo Agora;
-Nieumarły las, tekst Adam Wajrak, ilustracje Tomasz Samojlik, wydawnictwo Agora;
-To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą), tekst Bogusław Janiszewski, ilustracje Max Skorwider, wydawnictwo Publicat;
-Reformator Marcin Luter, tekst Michał Rzecznik, ilustracje Piotr Nowacki, wydawnictwo Widnokrąg;
-Ten i tamten las, tekst Magdalena Tulli, ilustracje Alec Rose, wydawnictwo Wilk&Król.

Historia opowiedziana przez Martę Guśniowską i zilustrowana przez Roberta Romanowicza, to zaskakująca i niebanalna opowieść o nieco gapowatej, ale serdecznej i upartej Gęsi, której trudno nie polubić. Ma ona dziewczęcy urok, godny podziwu dystans do siebie, autoironię i otwartość wobec otoczenia. Jednak jej największą zaletą jest to, że – nietypowo dla swojego gatunku – niechętnie się szarogęsi. Ma natomiast zupełnie inny atrybut: olbrzymią, pierzastą, okrągłą i czarną... depresję. Historyjka, która z pozoru wydaje się jedynie mądrą przypowieścią o ponadczasowych wartościach i sile przyjaźni, jest jednocześnie elementarzem rozumienia prawd o świecie – rozciąga przed czytelnikami cały wachlarz postaw, filozofii i refleksji o tym, jak w tym świecie się odnaleźć. To książka dla dzieci, ale przejrzą się w niej, jak w zwierciadle, także dorośli, przy okazji doceniając ironiczną dwuznaczność i językowe zacięcie, dzięki któremu słowa pod piórem Marty Guśniowskiej nabierają nowych sensów.
Źródło Tomasz Cichocki

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl