Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
19.02.2018 | Czytano: 135

Złote Jabłko i nagroda dla Piotra Fałowskiego

Na zaproszenie starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka przyjechał do Starostwa Powiatowego Piotr Fałowski, który 4 stycznia br. wskoczył do Dunajca, aby ratować 52-letnią kobietę. Starosta był pod wielkim wrażeniem bohaterskiego czynu pana Piotra.

- Od razu chciałem mu wręczyć nagrodę i pogratulować odwagi, ale pan Piotr wyjechał do pracy za granicę – mówi starosta Marek Pławiak. – Dzisiaj udało mi się z nim spotkać. Bardzo się z tego cieszę. Niewielu z nas odważyłoby się pewnie na taki czyn. Pamiętajmy – jest zima, woda w Dunajcu była zimna, a pan Piotr bez namysłu rzucił się, by ratować kobietę.

Przypomnijmy: 4 stycznia 2018 r. z mostu helleńskiego w Nowym Sączu wskoczyła do Dunajca 52-letnia kobieta. Piotr Fałowski zauważył ją wcześniej, kiedy jeszcze stała na chodniku. Jego uwagę przyciągnęło jej dziwne zachowanie. Zatrzymał samochód i wysiadł, aby jej pomóc, ale kobiety już nie było - skoczyła z mostu do rzeki. Poprosił przechodniów, aby zadzwonili po pogotowie i policję, a sam pobiegł wzdłuż mostu i zbiegł po schodach. Wskoczył do wody i płynął chwilę za kobietą. Jednak zimno i drętwienie rąk spowodowało, że musiał wyjść z wody. Pobiegł dalej brzegiem rzeki, wyprzedził kobietę i ponownie wszedł do wody. Wyciągnął ją na brzeg i reanimował przez kilkanaście minut. Kobiety nie udało się uratować, ale zachowanie Piotra Fałowskiego poruszyło sądeczan.

- Odznaczam Pana Złotym Jabłkiem Sądeckim z wyrazami najwyższego podziwu dla Pańskiej postawy i zdecydowania – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. - By ratować kobietę, ryzykował Pan życie, rzucając się w zimowy rwący nurt Dunajca. To niezwykły i rzadki wyczyn. Dla sądeczan stał się Pan bohaterem, człowiekiem godnym podziwu, wzorem dla młodych. Ziemia Sądecka może być dumna z takich mieszkańców.

Oprócz Złotego Jabłka Sądeckiego, starosta przekazał też Piotrowi Fałowskiemu nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych.

olsz/ zdj. Maria Olszowska
Źródło Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl