Czwartek, 20 czerwca | Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
22.10.2016 | Czytano: 79

Jubileusz najstarszej straży pożarnej na Podhalu

W niedzielę 23 października Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Targu świętować będzie jubileusz 135-lecia istnienia. Podczas uroczystości strażacy z remizy na Kowańcu oficjalnie odbiorą i poświęcą nowy samochód ratowniczo-bojowy.

Jubileusz najstarszej straży pożarnej na Podhalu
O godz. 10:15 strażacy przemaszerują do kościoła pw. Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu. Tu odprawiona zostanie jubileuszowa msza święta podczas której odbędzie się poświęcenie nowego samochodu. Dalsza część uroczystości rozpocznie się o godz. 12.30 na terenie Nowej Targowicy. W programie: złożenie meldunku, podniesienie flagi państwowej, powitanie zaproszonych gości, krótka historia OSP, wręczenie odznaczeń i podziękowań, przemówienia zaproszonych gości, zakończenie oficjalnej uroczystości, występ Miejskiej Orkiestry Dętej w Nowym Targu.

Nowotarska Ochotnicza Straż Pożarna była pierwszą strażą utworzoną na terenie Podhala i pomimo różnych dziejowych zawirowań istnieje nieprzerwanie do chwili obecnej zachowując ciągłość organizacyjną i bojową. Inicjatorem powstania straży był m.in. emerytowany starosta powiatowy Józef Schowal, który wspólnie z Edmundem Hoszardem rozpoczął zbieranie składek na poczet jej utworzenia. W akcję tę włączyli się także licznie mieszkańcy miasta.

Za początek Ochotniczej Straży Ogniowej w Nowym Targu przyjmuje się datę 22 września 1881 r., gdy Wysokie C. K. Namiestnictwo we Lwowie zatwierdziło ostatecznie jej Statut.

Od początku swej działalności OSP obok swej statutowej działalności jaką była ochrona przeciwpożarowa i przeciwpowodziowa, była ważnym na mapie miasta ośrodkiem kultury i oświaty, tutaj zorganizowano bibliotekę, zespół teatralny, w remizie odbywały się spotkania i odczyty rocznicowe i wieczornice.

Nierozerwalnie z OSP od początku jej istnienia funkcjonowała strażacka orkiestra, która uświetniała swoimi występami wszystkie uroczystości o charakterze religijnym i państwowym. W ciągu 135 lat działalności nowotarska straż brała udział w niezliczonej ilości akcji ratowniczych, gaszeniu pożarów, akcjach powodziowych zarówno na terenie miasta jak i powiatu. Dzięki wielkiemu poświęceniu strażaków, którzy w czasie tych akcji narażali własne zdrowie a czasem tracili życie zarówno OSP jak i strażacy cieszyli się i cieszą wielkim szacunkiem i uznaniem społeczności Nowego Targu. W szeregach OSP w ciągu całej jej historii działało szereg znamienitych postaci z życia kulturalnego, politycznego i gospodarczego miasta. Członkami byli burmistrzowie miasta m.in. Józef Rajski, rajcy miejscy, działacze społeczni i polityczni a także księża w tym proboszcz ks. dr Franciszek Karabuła, który był jej wieloletnim kapelanem.

oprac. r/ źródło: Urząd Miasta Nowy Targ

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl