Sobota, 13 kwietnia | Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
12.06.2016 | Czytano: 146

Kard. Franciszek Macharski w poważnym stanie trafił do szpitala

Metropolita senior archidiecezji krakowskiej, kardynał Franciszek Macharski przebywa w szpitalu. Jego stan jest bardzo poważny. Duchowny upadł na schodach i najprawdopodobniej złamał kręgosłup. Kard. Macharski jest w śpiączce farmakologicznej.

Kard. Stanisław Dziwisz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych i prosi wiernych archidiecezji krakowskiej o modlitwę wsparcia dla kard. Franciszka.

Również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym komunikacie zachęca rodaków w kraju i za granicą do modlitwy w intencji kard. Macharskiego.

"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zapewniam o duchowej łączności z kard. Franciszkiem Macharskim, metropolitą seniorem archidiecezji krakowskiej, który w tym czasie przeżywa ból choroby" - napisał w specjalnym komunikacie abp Stanisław Gądecki.

"Ojciec Święty Franciszek powiedział dziś: »Wszyscy, wcześniej czy później, jesteśmy wezwani do zmierzenia się, a czasami stoczenia boju z naszą kruchością i chorobami, a także kruchością i chorobami innych osób«. W tym duchu zachęcam rodaków w kraju i za granicą do modlitwy w intencji kard. Macharskiego, aby Maryja, Uzdrowienie Chorych otaczała go swą opieką i wyprosiła łaskę powrotu do zdrowia" - dodał abp Gądecki.

-----
Kard. Franciszek Macharski ma 89 lat. Urodził się w 1927 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. z rąk kardynała Adama Stefana Sapiehy. Przez pięć lat studiował też teologię we Fryburgu w Szwajcarii. 29 grudnia 1978 r. otrzymał nominację biskupią, a dzień później został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1979 roku z rąk swojego krakowskiego poprzednika - papieża Jana Pawła II. Uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 r. 30 czerwca 1979 r. odbyła się natomiast kreacja kardynalska abp. F. Macharskiego, który do 2005 r. był głową kościoła krakowskiego.

Kardynał Franciszek Macharski przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i przewodniczył Komisji Episkopatu do spraw Apostolstwa Świeckich. Przed przejściem na emeryturę był przewodniczącym Zespołu Episkopatu Polski ds. Stypendiów Naukowych i Językowych.

Jest członkiem czterech kongregacji watykańskich: do spraw wychowania katolickiego, duchowieństwa, biskupów, zakonów.

3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity krakowskiego. Do 27 sierpnia 2005 r. pozostał administratorem archidiecezji krakowskiej. Tego dnia jego następca - abp Stanisław Dziwisz - prawnie i liturgicznie objął archidiecezję krakowską.

Po przejściu na emeryturę kard. F. Macharski zamieszkał w Sanktuarium Ecce Homo przy klasztorze sióstr albertynek na krakowskim Prądniku Czerwonym.

opr.s/ zdj. M. Adamowski

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl