Sobota, 13 kwietnia | Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
19.06.2016 | Czytano: 46

Wybrano i zaprzysiężono Radę Stanową Rycerzy Kolumba

PODHALE. W Ludźmierzu zakończyły się obrady Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce. Podczas spotkania m. in. zaprzysiężono skład nowej Rady.

Tematem trzydniowych obrad był program działania i rozwoju Zakonu w Polsce oraz zaangażowanie w Światowe Dni Młodzieży i trwający rok jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski - informuje Paweł Put. - Podczas uroczystej mszy świętej w niedzielę odbyło się zaprzysiężenie funkcjonariuszy stanowych na rok bratni 2016/2017. W trakcie ceremonii Delegat Stanowy wręczył nowo wybranym członkom insygnia, by w ten sposób wprowadzić ich na urząd. Cała uroczystość ma podkreślać służebny charakter Zakonu Rycerzy Kolumba. Służba Bogu to służba bliźniemu. Rycerze Kolumba realizują tą zasadę na co dzień w oparciu o cztery filary Zakonu: jedność, miłosierdzie, braterstwo i patriotyzm. W tych czterech zadaniach mieszczą się cele i ideały jakie winien spełniać każdy mężczyzna - tłumaczy przedstawiciel istniejącego od ponad 130 lat zakonu.

Władza w Zakonie na rok bratni 2016-2017 Jurysdykcji Polskiej została powierzona następującym Funkcjonariuszom Rady Stanowej:
Delegat Stanowy – br. Andrzej Anasiak
Kapelan Stanowy – J.Em. ks. kard. Franciszek Macharski
Współkpaelan Stanowy - ks. prof. dr hab. Tomasz Kraj
Sekretarz Stanowy – br. Tomasz Wawrzkowicz
Skarbnik Stanowy – br. Krzysztof Zuba
Radca Stanowy – br. Andrzej Stefaniuk
Kustosz Stanowy – br. Dariusz Wolniak

W przesłanej nam informacji, podpisanej przez Wielkiego Rycerza Rady 14001 im. Matki Bożej Ludźmierskiej br. Pawła Puta czytamy: "Początki zakonu sięgają XIX wieku. 2 października 1881 roku, mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny przy alei Hillhouse, New Haven w stanie Connecticut. Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego księdza Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią i charytatywną. Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie: przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary. Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata.

Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba. To byli pierwsi Rycerze Kolumba.

Dzisiaj Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami, pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie. Między członkami wytwarza się więź intelektualna i towarzyska poprzez wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej, pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy i wszelkiego nieszczęścia. Zakon został nazwany „silną prawą ręką Kościoła” i cieszy się uznaniem papieży, prezydentów i innych przywódców światowych za poparcie dla Kościoła, program ewangelizacji i katolickiej edukacji, zaangażowanie społeczne i pomoc potrzebującym.

Kamieniem węgielnym działalności Zakonu Rycerzy Kolumba jest jego wierność Kościołowi Katolickiemu i jego misji."

s/ zdj. arch. zakonu

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl