Aktualności
Sobota, 24 lutego 2018 21:49

130 lat Akademii Muzycznej w Krakowie

- To, co dokonuje się w sercach i sumieniach waszych i co dokonywało się w sercach i sumieniach waszych poprzedników tworzących akademicką wspólnotę, to wszystko było i jest doświadczeniem służącym pięknemu życiu i poszukiwaniu piękna, które pochodzi od Boga. - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Bazylice Mariackiej, która rozpoczęła obchody 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie.
Kardynał odwołał się do Liturgii Słowa, przypominając, że zostaliśmy wezwani do świętości i piękna oraz do przestrzegania Bożego prawa. W zamian dostaliśmy obietnicę, że staniemy się ludem Pana, który wywyższy nas ponad wszystkie narody. Fakt ten znajduje szczególne odzwierciedlenie w powołaniu artysty, który szukając piękna i doskonałości, szuka samego Boga.

Kardynał zwrócił uwagę, że Akademia Muzyczna od stu trzydziestu lat tworzy wspaniałe dzieło i wnosi niepodważalny wkład w kulturę.

- Za to wszystko dziękujemy dziś Wszechmogącemu w tej Eucharystii, sprawowanej w sercu historycznego Krakowa. Dziękujemy za wspaniałych pedagogów i mistrzów. Dziękujemy za pilnych i pojętnych studentów. Dziękujemy za ofiarnych pracowników administracji Uczelni. Dziękujemy za wszystkich, którzy tworzyli i tworzą to dzieło i za związane z nim osiągnięcia.

Na zakończenie, kardynał przywołał słowa Benedykta XVI, który przemawiając 4 lipca 2015 roku w Castel Gandolfo, gdy otrzymywał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie, mówił, że pierwszym źródłem muzyki jest doświadczenie miłości, drugim - doświadczenie smutku, a trzecim - spotkanie z tym, co Boże.

Podczas Eucharystii został odczytany list Benedykta XVI, w którym papież emeryt wyraził swoje przekonanie o tym, że dzięki muzyce Polacy zachowują siłę pokoju i pojednania. "Z całego serca życzę Państwu, abyście nadal mogli być posłańcami piękna i dobra w świecie, który tego usilnie potrzebuje" - napisał Benedykt XVI.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl